Zwiedzanie San Antonio Missions National Historical Park

Tagi , , ,

San Antonio Missions National Historical Park to narodowy park w Teksasie, który wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce, w którym znajdują się 4 z 5 hiszpańskich misji w San Antonio, w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Misje te zostały założone przez katolickie zakony w celu szerzenia chrześcijaństwa wśród lokalnej ludności. Dodatkowo misje te stanowiły część systemu kolonizacji, który rozciągał się na hiszpańskim południowym zachodzie w XVII, XVIII oraz XIX wieku. Co warto wiedzieć przed wizytą w San Antonio Missions National Historical Park? Jakie atrakcje czekają tu na Ciebie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

San Antonio Missions National Historical Park co zobaczyć?

Misja San José y San Miguel de Aguayo

Mission San Jose in San Antonio, Texas, USA.
Starodawna architektura, Misja w San Jose, San Antonio, Teksas, USA., licencja: shutterstock/By sepavo

Misja ta nazywana jest „Królową Misji”, ponieważ jest to największa z misji. Dzięki renowacjom w latach trzydziestych XX wieku przywrócono jej dawny wygląd. W misji San José można zobaczyć kwatery pierwszych mieszkańców i żołnierzy, pozostałości z historycznego convento, spichlerz, młyn oraz kilka innych zabytkowych budowli.

Wizytę w Mission San José warto rozpocząć od odwiedzenia centrum dla zwiedzających, w którym znajduje się muzeum oraz sklep z pamiątkami. Jest to także miejsce, w którym rozpoczynają się nasze bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki oferowane są codziennie przedpołudniem o 10:00 i 11:00.

Misja Concepción

Misję tę poświęcono w 1755 roku i co ciekawe Mission Concepción wygląda tak samo, jak ponad dwa wieki temu. Znajduje się tu także najstarszy nieodrestaurowany kamienny kościół w Ameryce Północnej. W czasach świetności świątynię zdobiły przepiękne freski, które jednak z czasem wyblakły lub zostały starte. W kilku pomieszczeniach można jeszcze zobaczyć oryginalne freski.

Misja Espada

Warto wiedzieć, że była to pierwsza misja w Teksasie, którą założono w 1690 roku. Wówczas nazywano ją San Francisco de los Tejas. W 1731 roku misję przeniesiono w okolice rzeki San Antonio i przemianowano jej nazwę na Mission San Francisco de la Espada. Klasztor przy misji zbudowano w 1745 roku, natomiast kościół w 1756 roku.

Zgodnie z założeniami, franciszkańscy misjonarze starali się, aby życie w społecznościach misyjnych ściśle przypominało życie w hiszpańskich wioskach. Dlatego też, aby stać się hiszpańskimi obywatelami i produktywnymi mieszkańcami, rdzenni Amerykanie uczyli się podstawowych umiejętności zawodowych. Mieszkańcy misji uczyli się kowalstwa, murarstwa, budownictwa oraz stolarstwa pod kierunkiem rzemieślników zakontraktowanych przez samych misjonarzy. Co ciekawe, po sekularyzacji umiejętności zawodowe zdobyte przez tubylców okazały się korzystne dla postkolonialnego rozwoju San Antonio. Dziedzictwo rdzennych amerykańskich rzemieślników jest nadal widoczne w całym San Antonio.

Misja San Juan

Misja San Jose w San Antonio, Teksas, USA.
Misja San Juan w San Antonio, Teksas, USA., licencja: shutterstock/By sepavo

Misję pierwotnie założono w 1716 roku i znajdowała się ona we wschodnim Teksasie. Jednak w 1731 roku Mission San Juan przeniesiono do obecnej lokalizacji. W 1756 roku ukończono budowę kamiennego kościoła, klasztoru oraz spichlerza. Misja San Juan była w pełni samowystarczalna. W obrębie kompleksu indiańscy rzemieślnicy wytwarzali żelazne narzędzia, tkaniny oraz przygotowywali skóry. Sady i ogrody poza murami zapewniały dynie, melony, winogrona oraz paprykę. Poza kompleksem misji indiańscy rolnicy uprawiali kukurydzę, fasolę, słodkie ziemniaki oraz trzcinę cukrową. 

Produkty te pomogły utrzymać nie tylko misje w San Antonio, ale także zaopatrywały mieszkańców lokalnych osad. W połowie XVIII wieku San Juan, ze swoimi farmami i pastwiskami, stało się regionalnym dostawcą produktów rolnych. Dzięki nadwyżkom San Juan stworzyło sieć handlową rozciągającą się na wschód do Luizjany i na południe do Coahuila w Meksyku. Tutejsza gospodarka pomogła misji przetrwać epidemie i ataki Indian w ostatnich latach jej istnienia.

San Antonio Missions National Historical Park – bilety wstępu

Wstęp do wszystkich czterech misji w Narodowym Parku Historycznym San Antonio Missions jest całkowicie bezpłatny.

Dojazd do San Antonio Missions National Historical Park i parkingi

The Historic Old West Spanish Mission San Jose, Founded in 1720, San Antonio, Texas. A Part of the National Park System.  Interesting view through window in a thick rock wall.
Widok na misję w San Antonio, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By Richard+A+McMillin

Park znajduje się w San Antonio, w Teksasie. Każda misja oddalona jest od siebie około 4 km. Przejazd z misji do misji jest bardzo łatwy, a przy każdej z nich dostępny jest bezpłatny parking.

Dokładne adresy misji

  • Misja Concepción – 807 Mission Road, San Antonio, Teksas 78210
  • Misja San Juan – 9101 Graf Road, San Antonio, Teksas 78214
  • Misja San José – 6701 San Jose Drive, San Antonio, TX 78214
  • Misja Espada – 10040 Espada Road, San Antonio, Teksas 78214
  • Administracja Parku – 2202 Roosevelt Avenue, San Antonio, Teksas 78210

San Antonio Missions National Historical Park – godziny otwarcia

Park jest otwarty codziennie w godzinach 9:00-17:00 z wyjątkiem: Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Marceli Łydka

Poprzedni

Zalew Lady Bird (Lady Bird Lake), miejsce relaksu w Austin, atrakcje

Jakie filmy kręcono w San Anotnio?

Następny

Dodaj komentarz