Zwiedzanie parku McKinney Falls State Park w Austin, jak dojechać

, Tagi , , ,

McKinney Falls State Park to rozległy park stanowy położony na skraju miasta Austin w południowym Teksasie. Historia tego parku sięga połowy lat 80. XX wieku, a jego terytorium rozciąga się na imponującej powierzchni ponad 250 hektarów. Co można zobaczyć w parku i kiedy można go odwiedzić?

Gdzie znajduje się McKinney Falls State Park?

Rozległe, zielone tereny parku stanowego McKinney Falls State Park rozciągają się na południu amerykańskiego stanu Teksas, u zbiegu rzek Onion Creek i Williamson Creek. Park leży na obrzeżach miasta Austin (od centrum miasta dzieli go jedynie kilkanaście minut jazdy). Znajduje się on mniej więcej w połowie drogi między Houston a San Antonio. Leży również w odległości około 50 kilometrów od słonecznego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Jak dojechać do McKinney Falls State Park?

Dojazd do McKinney Falls State Park nie jest trudny, wystarczy kierować się w stronę Austin. Z wybrzeża prowadzi tu wygodna, autostrada międzystanowa numer 10 oraz droga oznaczona numerem 77. Z kolei z Dallas i San Antonio autostrada numer 35. Najbliższe lotnisko to port lotniczy Austin-Bergstrom położony na północ od Austin, w odległości około 8 kilometrów od centrum miasta. Park mieści się zaraz obok.

Czy warto odwiedzić McKinney Falls State Park?

Wodospad Austin
Wodospad w Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By mmcgowan

McKinney Falls State Park założono w 1976 roku i zajmuje powierzchnię ponad 250 hektarów. Został nazwany imieniem Thomasa McKinneya. Był on miejscowym handlarzem i kolonizatorem oraz senatorem Austin, który w połowie XIX wieku miał swoją posiadłość i ranczo na terenie obecnego parku.

Park jest warty odwiedzenia nie tylko ze względu na swój rozmiar czy historię, ale atrakcje, jakie oferuje. To idealne miejsce na wycieczkę rowerową, piesze wędrówki czy rodzinny piknik w otoczeniu przyrody. Przemierzając szlaki, które wiją się malowniczo pomiędzy wzgórzami i lasami Hill Country, można podziwiać wapienne skały, kaskadowe wodospady, górskie potoki i lasy pełne majestatycznych drzew.

Atrakcje w parku McKinney Falls

Na odwiedzających park McKinney Falls State Park czekają kilometry ścieżek spacerowych, w tym kilka wyznaczonych szlaków, oraz liczne atrakcje. McKinney Falls jest parkiem dzikiej przyrody, w którym można podziwiać piękne widoki pełne wspaniałej dziewiczej przyrody. Na wielbicieli pieszych wędrówek czekają drewniane kładki przerzucone przez rzekę, leśne ścieżki i wspaniałe wodospady przelewające się przez półki z wapiennych skał, skalne tarasy widokowe i całe połacie zieleni.

Warto wspomnieć też o olbrzymim drzewie o nazwie „Old Baldy” – wysokim na ponad 30 metrów cyprysie, którego wiek szacowany jest na ponad 550 lat. Na odwiedzających czekają także dwa okazałe wodospady – Upper Falls i Lower Falls oraz skalne przeprawy rzeczne, które przed laty były częścią El Camino Real – historycznej trasy przemierzanej przez pierwszych osadników. Tuż przy trasie jednego ze szlaków znajduje się obszar Bouldering Rocks ze skałami idealnymi do amatorskiej wspinaczki. Kolejną atrakcją, jaką można zobaczyć na terenie parku, są pozostałości historycznego gospodarstwa Thomasa McKinneya. W czasach świetności działał tu między innymi młyn czy tor wyścigów konnych.

W całym parku wyznaczone są liczne miejsca piknikowe i campingowe, a nawet jeziora. Można w nich zażyć orzeźwiającej kąpieli czy popływać kajakiem. Ponadto miłośnicy wędkarstwa mogą się oddać swojej paski, zarzucając wędkę nad rzekami Onion i Williamson.

Onion creek running through mckinney falls.
Rzeka Onion, Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By Matthew+Holdridge

Jak długo trwa zwiedzanie parku McKinney Falls?

Wejście do parku jest bezpłatne dla dzieci do 12 lat, dorośli muszą zapłacić 6 dolarów za wstęp. Tereny parku są otwarte dla odwiedzających codziennie od godziny 8:00 do 22:00. Na zwiedzanie parku warto przeznaczyć cały dzień. W tym czasie można przejść najdłuższy szlak wiodący wokół całego parku, na krótsze trasy wystarczy kilka godzin.

Rozbicie obozu na terenie parku wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać online lub na miejscu. Na terenie parku funkcjonuje biuro informacji turystycznej Smith Visitor Center. Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 oraz w soboty od 11:00 do 16:00.

Poprzedni

Co warto zjeść w Teksasie?

Jak poruszać się po Teksasie, transport publiczny, autobusy

Następny

Dodaj komentarz