Zwiedzanie Muzeum Sztuki w Houston (Museum of Fine Arts)

Tagi , , ,

Houston to największe miasto w stanie Teksas, które cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Na co dzień mieszka tam ponad 2,3 miliony osób, a w całej metropolii nie brakuje różnorodnych atrakcji i instytucji kulturalnych. Jedną z najważniejszych wydaje się być Museum of Fine Arts, czyli Muzeum Sztuki. Co więc musisz o nim wiedzieć i jak możesz się do niego dostać? 

Historia Muzeum Sztuki w Houston (Museum of Fine Arts)

Muzeum Sztuki w Houston jest jedną z największych tego typu instytucji kulturalnych w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Historia tego muzeum rozpoczyna się już w 1900 roku, kiedy to zostało ono założone. Poniekąd powstało ono z inicjatywy kobiet związanych z Public School Art League, które decydowały się na eksponowanie różnorodnych dzieł sztuki na szkolnych salach lekcyjnych. W kolejnych latach Museum of Fine Arts stale poszerzało swoje zbiory, a także zyskiwało sobie coraz to większe uznanie w oczach ówczesnych koneserów sztuki.

Przełomowym momentem okazał się okres od 1947 do 1964 roku. To właśnie wtedy instytucja partiami otrzymywała coraz większą liczbę dzieł znanych artystów. Kolejne lata obfitowały w stałe zwiększanie kolekcji, a także zmiany właścicieli. W roku 2000 do użytku został oddany kolejny budynek, przylegający do gmachu głównego – Audrey Jones Beck Building. W nim znajduje się jedna z największych, stałych kolekcji dzieł związanych zarówno ze sztuką europejską, jak i amerykańską. Obecnie Museum of Fine Arts w Houston może pochwalić się aż 65 tysiącami eksponatów, a rocznie odwiedza je ponad 3 miliony turystów.

Blurred image people visiting art exhibition in US. Generic background of fine art gallery abstract defocused blur.
Turyści odwiedzający muzeum, licencja: shutterstock/By Trong+Nguyen

Gdzie znajduje się Museum of Fine Arts, adres Muzeum Sztuki w Houston

Museum of Fine Arts, czyli Muzeum Sztuki w Houston znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, dzięki czemu dojazd do niego jest wyjątkowo prosty. Dokładniej mówiąc, budynek zlokalizowany jest przy 1001 Bissonnet Street w dzielnicy South Central Houston. 

Jak dojechać do Museum of Fine Arts z centrum Houston?

Muzeum Sztuki w Houston znajduje się bardzo blisko ścisłego centrum miasta. Wobec tego z centrum Houston można dotrzeć do niego nawet spacerem. Wystarczy kierować się na południe w kierunku Houston Zoo oraz Hermann Park. Muzeum znajduje się w ich bezpośredniej bliskości, a cały spacer nie powinien zająć więcej niż około 45 minut. Oczywiście można tam się dostać również za pośrednictwem samochodu. Wystarczy kierować się również na południe trasą l-45 S, a tuż przy muzeum znajduje się parking. Jeśli zaś chodzi o komunikację miejską, to można skorzystać z czerwonej linii metra lub autobusów 86 i 52. Zatrzymują się one bezpośrednio przy Museum of Fine Arts.

Wystawy w Muzeum Sztuki w Houston

Wystawy w Muzeum Sztuki w Houston odnoszą się głównie do dzieł sztuki malarzy, rzeźbiarzy i innych twórców z całego świata. Poszczególne sale są podzielone na segmenty nawiązujące do sztuki z poszczególnych kontynentów. Wystawa sztuki amerykańskiej i europejskiej od zawsze cieszą się największą popularnością. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na wystawę świata islamu, czy wystawę sztuki japońskiej i chińskiej – są one oddzielone od sztuki azjatyckiej.

HOUSTON, TX – APR 18: Glassell Junior School at The Museum of Fine Arts in Houston, Texas, as seen on Apr 18, 2019.  Its an art school for young people, devoted to nurturing creativity.
Budynek The Museum of Fine Arts in Houston, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By sainaniritu

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Muzeum w Houston?

Jeśli zwiedzasz Muzeum Sztuki w Houston, to dobrze będzie, jeśli zapoznać się z obecnymi tam wystawami. W sali poświęconej sztuce europejskiej znajdziesz zbiory impresjonistów i postimpresjonistów. Z kolei w sali poświęconej sztuce amerykańskiej będziesz mógł podziwiać dzieła Andy’ego Warhola i wielu innych artystów. Dużą popularnością cieszą się także eksponaty nawiązujące do sztuki Ameryki Łacińskiej oraz ponad 800 artefaktów związanych ze sztuką Afryki. Ciekawszą atrakcją jest także sala poświęcona w całości fotografii artystycznej, która skupiona jest wokół sztuki różnorodnych kontynentów i epok.

Ile kosztuje bilet wstępu do Muzeum Sztuki?

Chcąc odwiedzić Museum of Fine Arts w Houston, musisz podsiadać ważny bilet wstępu. Na szczęście nie jest on wyjątkowo drogi. Zazwyczaj dla dorosłych wejściówka kosztuje 10 dolarów i pozwala ona na zwiedzenie nie tylko wystaw stałych, ale także i czasowych. W przypadku chęci zwiedzenia jedynie wystaw stałych, możesz liczyć na darmowy wstęp. Dzieci poniżej 12 roku życia, pod opieką rodziców, również mogą cieszyć się darmowym wejściem.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Sztuki w Houston?

To, ile czasu poświęcisz na zwiedzanie Museum of Fine Arts w Houston, zależy wyłącznie od Ciebie. Standardowo turyści spędzają tam około 3 godziny. Jeśli jednak chcesz dokładnie zapoznać się ze wszystkim eksponatami i zbiorami, to z pewnością zajmie Ci to nieco więcej czasu. Pamiętaj, że bilet wstępu nie jest ograniczony czasowo.

Kiedy najlepiej odwiedzić Muzeum Sztuki w Houston?

HOUSTON, TX – APR 18: Glassell Junior School at The Museum of Fine Arts in Houston, Texas, as seen on Apr 18, 2019.  Its an art school for young people, devoted to nurturing creativity.
The Museum of Fine Arts in Houston, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By sainaniritu

Museum Sztuki w Houston możesz odwiedzić o dowolnej porze, pamiętając o godzinach otwarcia obiektu. Pamiętaj także, że jeśli interesują Cię wystawy czasowe, dobrze będzie, jeśli sprawdzisz, kiedy są one organizowane. W przypadku wystaw stałych możesz odwiedzić Museum of Fine Arts w Houston o dowolnej porze. Oczywiście najwięcej turystów wybiera się tam w sezonie letnim.

Czy warto odwiedzić Muzeum Sztuki w Houston?

Muzeum Sztuki w Houston zabierze Cię w niesamowitą podróż po dziełach sztuki z całego świata. Zapoznasz się tam z eksponatami afrykańskimi, azjatyckimi, europejskimi oraz amerykańskimi. To niebywała możliwość do tego, by nieco bliżej poznać kulturę i sztukę z odległych krajów. Wizyty w Museum of Fine Arts w Houston z pewnością nie będziesz mógł żałować!

Godziny otwarcia Muzeum Sztuki  

Museum of Fine Arts w Houston jest otwarte przez 5 dni w tygodniu. Możesz je odwiedzić od środy do niedzieli. Godziny otwarcia tej instytucji nie są jednak stałe. W środę muzeum otwarte jest od godziny 11:00 do 17:00. Z kolei w czwartek muzeum przyjmuje turystów od godziny 11:00 aż do godziny 21:00. W piątki i soboty muzeum czynne jest w godzinach od 11:00 do 18:00. W niedzielę muzeum możesz odwiedzić od godziny 12:30 do godziny 18:00.

Daria Gajewska

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Austin – sprawdź!

Szpitale w Houston – sprawdź, adresy, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz