Zalew Lady Bird (Lady Bird Lake), miejsce relaksu w Austin, atrakcje

Tagi , , ,

Jezioro Lady Bird to najbardziej wysunięty na wschód zbiornik wodny znajdujący się na rzece Kolorado. Jezioro leży w centrum miasta Austin, w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Jego powstanie datuje się na rok 1960, podczas gdy miasto utworzyło zbiornik, który miał służyć jako staw chłodzący dla nowo powstałej wówczas elektrowni miejskiej Holly Street. W latach 70-tych linia brzegowa jeziora była bardzo zaniedbana, porośnięta chwastami oraz licznymi krzakami. Ówczesne organizacje oraz władze postanowiły dokonać oczyszczenia jeziora. Został utworzony Komitet Upiększania Town Lake, w tamtym okresie dokonano nasadzeń kilkuset drzew i krzewów. Dodatkowo zostały utworzone szlaki piesze oraz rowerowe ciągnące się wzdłuż linii brzegowej zbiornika.

Zalew posiada powierzchnię 168 hektarów i obecnie służy jako jeden z głównych ośrodków rekreacyjnych dla mieszkańców Austin, posiada także funkcje przeciwpowodziowe. Od 2009 roku w celu ochrony wartości przyrodniczej jeziora działa na jego rzecz program „Clean Lady Bird Lake”, którego celem jest mobilizacja wolontariuszy do regularnego oczyszczania terenu wokół jeziora.

Zalew Lady Bird – miejsce relaksu w Austin

Panorama view Downtown Austin, Texas, US along Colorado River at daytime with cloud blue sky. View from Ann and Roy Butler Hike-and-Bike Trail and boardwalk at Lady Bird Lake, unidentified man running
Jogger nad jeziorem Lady Bird, Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By Trong+Nguyen

Zalew stanowi główny obszar rekreacyjny miasta, z którego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Rozwinęła się tu szeroka baza rekreacyjna, przeznaczona szczególnie dla aktywnego spędzania wolnego czasu. Co ważne, w samym jeziorze Lady Bird nie wolno się kąpać. Umotywowane jest to zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie, a także z powodu kilku utonięć w jeziorze. Kara za kąpiel w jeziorze może wynieść nawet 500 dolarów.

Szlaki piesze i rowerowe nad Zalewem Lady Bird

Najbardziej popularnym znajdującym się wokół jeziora Lady Bird jest szlak turystyczny (zarówno pieszy, jak i rowerowy) Ann i Roya Butlerów. Jest to najdłuższy szlak przeznaczony dla ruchu niezmotoryzowanego w całym mieście, a wędrówka wzdłuż niego wynosi ponad 16 mil. Na całym szlaku zostały wprowadzone liczne udogodnienia, takie jak lokalna infrastruktura, toalety czy sprzęty do ćwiczeń. Szlak ten jest głównie płaski i składa się w większości z tłuczonego granitu. Całością szlaku zarządza lokalna organizacja non-profit The Trail Conservancy.

Spoty wodne nad zalewem Lady Bird

Zalew Lady Bird to doskonałe miejsce do uprawiania wielu rozmaitych sportów wodnych. Jest to idealne miejsce na wszelakie spływy kajakowe oraz rejsy łodziami. Na terenie zalewa znajduje się klub wioślarki, w którym usytuowana jest kawiarnia z widokiem na całe jezioro Lady Bird. Klub oferuje szkolenia wioślarskie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można tu wypożyczyć ponadto deski do wiosłowania na stojąco oraz kajaki.

W celu wypożyczenia kajaków można wybrać się także do EpicSUP, który położony jest na południowo-wschodnim brzegu jeziora.  Natomiast na południowym brzegu jeziora w pobliżu Ziker Park znajduje się przystań wioślarska, a także wypożyczalnia łodzi. Można tu wybrać spośród wielu różnych modeli kajaków oraz desek do wiosłowania.

Zalew w Austin – pozostałe atrakcje

Lady Bird Lake, Austin Tx
Kajakarze na Lady Bird Lake, Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By Skylar+Dawn

Będąc nad jeziorem Lady Bird, warto wybrać się na spacer po tamtejszej promenadzie zbudowanej pod koniec 2014 roku. Wycieczka nad promenadę jest idealnym wyjściem dla osób, które nie planują długich wędrówek wzdłuż jeziora, ale chciałyby cieszyć się wspaniałą atmosferą oraz widokami, jakie zapewnia krajobraz. Nad promenadę warto wybrać się podczas wchodu lub zachodu słońca, gdzie panorama miasta wygląda niezwykle malowniczo.

W okolicy zalewu znajduje się wiele firm, które oferują rejsy po rzece z lunchem oraz kolacją. Rejsy wycieczkowe organizowane są m.in. przez firmy Capital Cruises, a taże Lone Star Riverboat. Oferowane wycieczki odkrywają przed podróżującymi piękną panoramę miasta oraz piękno jeziora i otaczającą je zieleń. Nad Lady Bird Lake znajdują się także lokale, które oferują wiele wydarzeń szczególnie w okresie letnim. Zalicza się do nich m.in. Austin City Limits Music Fesival (organizowany jesienią), Austin Reggae Festival oraz Spamarama czy Fiesta Gardens. Nad zalewem znajduje się także park dla psów Auditorium Shores.

Magdalena Rypińska

Poprzedni

Zakupy w The Galleria w Houston, co warto wiedzieć, ceny

Zwiedzanie San Antonio Missions National Historical Park

Następny

Dodaj komentarz