Wynajęcie samochodu w Dallas – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , ,

Wycieczka do Dallas w Teksasie to na pewno ekscytująca perspektywa. Warto jednak przygotować się do niej praktycznie, by podróż przebiegła bez problemów. Z uwagi na dużą powierzchnię miasta oraz liczne atrakcje poza jego obszarem warto rozważyć wynajęcie samochodu. Jaki to średnio koszt, i gdzie szukać najlepszych okazji? Podpowiadamy!

Czy na czas pobytu w Dallas opłaca się wynająć auto?

Ronald Kirk Bridge in Dallas, Texas
Most Ronalda Kirka w Dallas, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By funboxphoto

Podróżując do Stanów Zjednoczonych, warto zdawać sobie sprawę z ich ogromnej powierzchni. Sam stan Teksas ma prawie 700 tys. km², co czyni go drugim co do wielkości stanem w USA. Jeżeli chodzi o Dallas, największe atrakcje znajdują często się w różnych, nierzadko oddalonych od siebie lokalizacjach. Dojazd do nich nie zawsze jest prosty i tani. Z tych głównie powodów zdecydowanie opłaca się wynająć auto na czas pobytu. Szczególnie że w Stanach Zjednoczonych infrastruktura jest przede wszystkim przystosowana do osób poruszających się autem. Wiele spraw, w tym np. wypłacenie pieniędzy, czy zamówienie i odebranie jedzenia można załatwić nie wysiadając nawet z auta.

Dla podróżujących turystycznie osób wynajem auta zatem jest zdecydowanie opłacalny i pozwoli na komfortowe przemieszczanie się do dowolnych lokalizacji. Opcji wynajmu jest wiele, wystarczy zapoznać się z ofertami i wybrać najlepszą, dostosowaną do swoich potrzeb.

Zasady ruchu drogowego w Dallas – jak to wygląda?

Driving on a Texas Interstate in Spring, U.S.A.
Autostrada w Dallas, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By cybergian

Dobra wiadomość dla polskich kierowców jest taka, że przepisy ruchu drogowego w Stanach Zjednoczonych są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Dzięki temu jazda powinna być w miarę komfortowa i bezpieczna. Jest jednak kilka istotnych różnic, o których polscy kierowcy muszą pamiętać. Np. fakt, że zamiast znaku „ustąp pierwszeństwa”, stosowane są znaki „stop”. Dodatkowo można skręcać w prawo na skrzyżowaniu na czerwonym świetle, chyba że jest widoczny znak „No turn on red”.

Warto zwrócić też uwagę na kwestię parkowania, kolorowe oznaczenia na krawężnikach służą za wskazówkę, gdzie można parkować, np. czerwony to całkowity zakaz zatrzymywania się, biały oznacza możliwość zatrzymania się, ale kierowca nie może wysiąść z auta. Zielony natomiast pozwala na zaparkowanie na krótki okres czasu, zwykle do 15 min. Przed jazdą po Stanach po raz pierwszy warto zapoznać się z obowiązującymi znakami, a także limitami prędkości w danych obszarach. Mimo iż Amerykanie są bardzo wyrozumiałymi uczestnikami ruchu, lepiej nie stwarzać niepotrzebnie zagrożenia na drodze z powodu nieuwagi czy niedostosowania prędkości.

Gdzie szukać ofert wynajmu auta w Dallas?

Możliwości wynajmu auta w Stanach jest naprawdę dużo, wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet i potrzeby. Dla turystów podróżujących do Dallas w Teksasie, najlepszym sposobem na wynajem auta będzie skorzystanie z narzędzi dostępnych w Internecie, np. https://www.rentalcars.com/, lub dowolna inna wyszukiwarka online, gdzie po wpisaniu miasta w Stanach Zjednoczonych oraz daty wizyty, otrzymamy kilkanaście ofert w różnym przedziale cenowym. Średni koszt wynajmu auta w ekonomicznym standardzie to ok. 140 -160 złotych za dzień. Jeżeli interesują nas oferty premium, ceny oczywiście będą adekwatnie wyższe.

Wynajem auta na miejscu, czy z wyprzedzeniem czasowym?

Spory zapas czasu działa na naszą korzyść, ponieważ rezerwacja samochodu na kilka tygodni przed przyjazdem daje nie tylko pewność, że interesujący nas model będzie dostępny. Przede wszystkim możemy go zarezerwować w korzystniejszej cenie niż np. na dwa dni przed przyjazdem. Wyszukiwarki internetowe dają możliwość znalezienia interesującego nas pojazdu w korzystnej cenie, co nie zawsze możliwe, jeżeli udamy się do wypożyczalni samochodowej po przylocie do Dallas. Szczególnie może być to utrudnione w sezonie wakacyjnym lub świątecznym, kiedy nie tylko ceny idą w górę, ale również dostępność pojazdów jest o wiele mniejsza niż normalnie.

Ceny wynajmu auta w Dallas – czego się spodziewać?

Aerial drone view of Dallas , Texas skyline cityscape massive construction of highways and overpasses transportation infruristructure
Ruch drogowy w Dallas, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By RoschetzkyPhotography

Tak jak wspomniano powyżej, ceny wynajmu samochodu w Dallas w Teksasie są uzależnione od kilku czynników – modelu samochodu, pojemności silnika, wielkości auta, a także jego rocznika. Im bardziej luksusowe auto, tym oczywiście nie tylko cena najmu za dzień będzie wyższa. Również wszelkie dodatkowe opłaty, takie jak kaucja czy ubezpieczenie. Najtańsze, ekonomiczne auta możemy wynająć już od 130-150 zł za dzień, co w przeliczeniu na miejscową walutę daje ok. 35 dolarów. Auta w kategorii luksusowych, takie jak SUV-y, czy klasa wyższa, np. Mercedes-Benz, Porche czy Audi, to koszt od 230 zł do nawet 600 zł za dzień, czyli ok. 60-150 dolarów za dzień.

Do kosztów najmu samochodu należy również dodać obowiązkowe opłaty, w tym ubezpieczenie. Wynajmujący również zobowiązuje się do pokrycia szkód np. w ramach wypadku, kradzieży czy włamania, co najczęściej pokrywa właśnie rzeczone ubezpieczenie. Wiele zależy do wypożyczalni, ale również od konkretnej oferty.

Co zrobić, by wynajem auta w Dallas był jak najtańszy?

Jak w każdym dużym, turystycznym mieście, ceny wynajmu auta mogą być wyższe w konkretnych lokalizacjach – w przypadku Dallas, zdecydowanie drożej zapłacimy w wypożyczalniach przy lotnisku, gdzie ceny mogą być wyższe o nawet kilkadziesiąt dolarów. Dlatego też tak ważne i korzystne finansowo będzie zarezerwowanie auta przez Internet z dużym wyprzedzeniem czasowym, by na miejscu jedynie zgłosić się po odbiór i dopełnić formalności, w tym podpisać umowę oraz zakupić ubezpieczenie. Dodatkowo jeżeli nie mamy dużo bagaży, i przykładowo podróżujemy we dwójkę, na pewno lepszym finansowo wyborem będzie ekonomiczne auto z małym silnikiem, które posłuży jako wygodny środek transportu – tak samo dobrze będzie nam się podróżować takim autem, jak luksusowym suvem, za którego trzeba zapłacić kilkaset złotych za dzień.

Wiele oczywiście zależy od budżetu, jednak lepiej przeznaczyć dodatkowe pieniądze na atrakcje i pamiątki. Auto w Stanach Zjednoczonych to wręcz konieczność, jeżeli chcemy szybko przemieszczać się po okolicy, więc dobrze jest się za nim rozejrzeć przed przyjazdem i dokonać rezerwacji!

Poprzedni

Szpitale w Dallas – sprawdź, adresy, gdzie szukać pomocy

Jak poruszać się po San Antonio, transport publiczny

Następny

Dodaj komentarz