Witte Museum w San Antonio, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Tagi , , ,

Witte Museum to jedno z ciekawszych miejsc na mapie miasta San Antonio i doskonała atrakcja dla każdego wielbiciela historii naturalnej, ale nie tylko. Nie bez powodu jest to najczęściej odwiedzane muzeum w San Antonio. Jaka jest historia tego wyjątkowego muzeum i co można w nim zobaczyć?

Historia Witte Museum w San Antonio

Witte Museum w San Antonio istnieje od 1926 roku i w momencie powstania było pierwszym tak dużym muzeum w Teksasie. Jego pomysłodawczynią i fundatorką, a przy okazji pierwszą dyrektorką, była Ellen Schulz Quillin. Była to nauczycielka i botanik, która w 1923 z pomocą swoich uczniów i lokalnej społeczności rozpoczęła zbiórkę funduszy na zakup pierwszej kolekcji historii naturalnej. Bogate zbiory Henry’ego Filemona Attwatera stały się początkiem do tego, co można dziś podziwiać w muzeum.

Początkowo muzealne zbiory prezentowane były w budynku szkoły średniej Main Avenue 8. Dopiero po trzech latach zmieniło swoją lokalizację dzięki środkom finansowym zapisanym przez miejscowego biznesmena – Alfred G. Witte zapisał dla muzeum 6 tysięcy dolarów. To jego imieniem nazwano nowo-otwarte muzeum, które do 1984 roku znane było jako Witte Memorial Museum. Dzisiejsze Witte Museum jest miejscem, gdzie znajdują się zbiory związane z nauką, przyrodą, historią i kulturą Teksasu.

Texas, FEB 4 2022 - Sunny exterior view of the Witte Museum
Witte Museum, San Antonio, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By kitleong

Poza nowoczesnym budynkiem, który jest dziś sercem i wizytówką całego kompleksu, na terenie kampusu znajduje się także dwie zabytkowe budowle. Jest to wapienny dom bankiera i kupca Johna Twohiga oraz kamienny dom José Francisco Ruiza, który był pierwszym nauczycielem w mieście. Dodatkową atrakcją jest HEB Science Treehouse, czyli domek na drzewie z widokiem na rzekę San Antonio, w którym umieszczono interaktywne eksponaty naukowe.

Gdzie znajduje się Witte Museum w San Antonio?

Muzeum Witte leży na północ od centrum miasta San Antonio w Teksasie. Położone jest malowniczo nad rzeką, w otoczeniu zielonych terenów Brackenridge Park – na terenie dzielnicy o tej samej nazwie, w samym sercu hrabstwa Bexar. Budynki należące do kompleksu znajdują się też w pobliżu zakola rzeki San Antonio, przy trzecim wejściu do parku Brackenridge. Po sąsiedzku można znaleźć też kilka dodatkowych atrakcji, w tym ogród zoologiczny, ogród botaniczny czy ogród japoński.

Adres: 3801 Broadway, San Antonio

Jak dojechać do muzeum w San Antonio?

Dotarcie do muzeum Witte nie jest trudne. Park, w którym mieści się kampus, leży tuż przy drodze stanowej oznaczonej numerem 281 i prowadzącej do centrum miasta. Wystarczy zboczyć z niej w kierunku Broadway Street. Aby dostać się do Witte Museum, można również skorzystać z transportu publicznego. W kierunku muzeum kursują także dwie linie autobusów VIA Metropolitan Transit – 9 oraz 14.

Czy warto odwiedzić Witte Museum?

Texas, FEB 4 2022 - Sunny exterior view of the Kittie West Nelson Ferguson Aqueduct of Witte Museum
Część Witte Museum, San Antonio, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By kitleong

Muzeum Witte jest miejscem, w którym natura łączy się z nauką i kulturą, miejscem w pełni poświęconym historii naturalnej, nauce i dziedzictwu południowego Teksasu. Cały kompleks składa się z kilku budynków. Ich wnętrza wypełniają wystawy pełne naukowych i historycznych artefaktów, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno młodszych, jak i starszych odwiedzających. Są wśród nich zbiory dzieł sztuki, znaleziska pochodzące ze stanowych wykopalisk archeologicznych, antropologicznych i paleontologicznych oraz liczne ekspozycje nawiązujące do przyrody, kultury i sztuki oraz historii regionu.

Tym, co na pewno przykuje uwagę już po przekroczeniu progu muzeum, jest efektowna galeria dzikiej przyrody i dinozaurów. Jedną z ciekawszych kolekcji jest Hertzberg Circus – najstarsza i jedna z największych publicznych kolekcji cyrkowych. Na odwiedzających czeka też galeria sztuki prezentująca dzieła lokalnych artystów.

Poza stałymi ekspozycjami, na terenie muzeum regularnie organizowane są rozmaite wystawy czasowe – wszystkie aktualne wydarzenia można sprawdzić na stronie muzeum.

Godziny otwarcia Witte Museum

Muzeum można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu, w godzinach:

  • poniedziałek: 10:00-17:00
  • wtorek: 10:00-18:00
  • środa: 10:00-17:00
  • czwartek: 10:00-17:00
  • piątek: 10:00-17:00
  • sobota: 10-17:00
  • niedziela: 12:00-17:00

Bilety do Witte Museum

Wstęp do muzeum Witte kosztuje od 10 do 30 dolarów za osobę, dzieci poniżej 3 roku życia nie potrzebują biletu. Dodatkowo raz w tygodniu można skorzystać z darmowego zwiedzania. W każdy wtorek między 15:00 a 18:00 wejście do muzeum jest bezpłatne.

Wejściówki do Witte Museum można kupić na miejscu, ale najlepiej zarezerwować bilety online z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć kolejek i znacznie przyspieszy wejście.

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Dallas – sprawdź!

Lotnisko w San Antonio, jak dojechać do centrum?

Następny

Dodaj komentarz