TOP 10 najlepszych atrakcji w Dallas które trzeba zobaczyć

Tagi , , , , , , ,

Teksańskie miasto Dallas zdecydowanie jest warte uwagi turystów. Nie tylko ze względu na ciekawą kulturę i muzea, ale przede wszystkim z uwagi na historyczne wydarzenia, które właśnie tu miały miejsce. Oto najważniejsze atrakcje i punkty w Dallas, które musisz zobaczyć!

Miejsce zamachu na Johna F. Kennedy’ego (Dealey Plaza i Muzeum Historii Sixth Floor)

Dealey Plaza, Dallas, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Dealey Plaza, Dallas, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Jedno z pierwszych miejsc, które natychmiast kojarzy się Amerykanom na wzmiankę o Dallas jest właśnie Dealey Plaza, gdzie doszło do tragicznego w skutkach zamachu na 35 prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego. Obecnie w miejscu zamachu znajduje się Muzeum Historii Sixth Floor. Tam, na dwóch piętrach znajdują się wystawy dokumentów, zdjęć i pamiątek tego wydarzenia z 1963 roku. Można tam również znaleźć informacje na temat samego przebiegu pobytu prezydenta w Houston oraz Dallas, co daje ogólny obraz sytuacji, a także informacje na temat samego postrzelenia, w wyniku którego prezydent John F. Kennedy zmarł. Samo muzeum powstało w 1989 roku, bilety wstępu można zakupić na stronie internetowej muzeum, koszt to ok. 18-20 dolarów.

Arboretum i Ogród Botaniczny Dallas

Dallas Arboretum and Botanical Garden, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Dallas Arboretum and Botanical Garden, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

We wschodniej części miasta znajduje się rozległy, bo zajmujący obszar aż 27 hektarów Arboretum i Ogród Botaniczny w Dallas. Początek tego ogrodu botanicznego stanowi posiadłość Everetta Lee DeGolyera, która niegdyś posiadała jedynie zadbany ogród kwiatowy. Z czasem jednak obszar rozrastał się, a obecnie stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc na spacer, piknik czy imprezę plenerową. Dodatkowego uroku dodaje lokalizacja, ponieważ Arboretum i Ogród Botaniczny znajduje się tuż nad brzegiem jeziora White Rock. Tutaj zobaczymy tysiące gatunków drzew, kwiatów, krzewów oraz roślin ozdobnych, które szczególnie wiosną i latem mają niepowtarzalny urok. Warto wybrać się tam na spacer!

Muzeum Przyrodnicze i Naukowe Perot

Kolejnym, obowiązkowym przystankiem w zwiedzaniu Dallas jest Muzeum Przyrodnicze i Naukowe Perot, które zdecydowanie stanowi bardzo ciekawe doświadczenie dla zwiedzających. Muzeum łącząc dorobek naukowy oraz naturalne wystawy przyrodnicze przedstawia najróżniejsze gatunki roślin, drzew, a także wykopalisk, a to wszystko również w nowoczesnej formie wystaw i multimedialnych prezentacji. Samo wejście do budynku prowadzi przez zalesiony teren wysokich drzew, charakterystycznych dla regionu Teksasu. Na zwiedzających czeka również przepiękny taras widokowy. Można również skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem, który po kolei oprowadza gości oraz objaśnia poszczególne instalacje. Można powiedzieć, że jest to żywe muzeum naturalnego dziedzictwa regionu. Bilety można rezerwować na stronie muzeum.

Atrakcje w Dallas: Muzeum Sztuki w Dallas

Dla miłośników sztuki świetną propozycją będzie wizyta w Muzeum Sztuki w Dallas, które stanowi jeden z największych obiektów tego typu w Stanach Zjednoczonych. Obiekt gromadzi ponad 20 tys. eksponatów i zbiorów z przestrzeni 5 tysięcy lat działalności artystycznej człowieka. Kolekcja natomiast stale się powiększa dzięki licznym darowiznom a także zakupom samego muzeum. W zbiorach znajdują się eksponaty m.in. z kategorii starożytnej sztuki rdzennych Amerykanów, sztuki afrykańskiej, europejskiej, czy sztuki modernizmu i czasów współczesnych. Warto odwiedzić to muzeum, szczególnie że wstęp jest darmowy – wystarczy jedynie zarezerwować bilety z wyprzedzeniem przez stronę internetową.  

Wieża Reunion Tower Dallas

Reunion Tower, Dallas, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Reunion Tower, Dallas, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Jeżeli chcemy zobaczyć panoramę miasta z najlepszego punktu widokowego, to zdecydowanie będzie to wieża Reunion w Dallas. Stanowi ona jednocześnie najbardziej charakterystyczny punkt w panoramie miasta. Znajduje się ona w dzielnicy Reunion, pod adresem 300 Reunion Boulevard. Wieża jest częścią kompleksu hotelu Hyatt Regency i jest piętnastym pod względem wysokości budynkiem w mieście. Przy punkcie widokowym znajduje się również restauracja, gdzie można zjeść pyszny posiłek i podziwiać widoki na miasto. Zdecydowanie miejsce godne polecenia!

AT&T Stadium Dallas

AT&T Stadium, Dallas, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
AT&T Stadium, Dallas, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Jeden z największych stadionów w regionie, czyli AT&T Stadium znajduje się w mieście Arlington, oddalonym od Dallas o ok. 25 min drogi. Mieszczący blisko 80 tys. widzów stadion powstał w 2009 roku. Odbywają się tutaj m.in. mecze footballu amerykańskiego, ale również gale profesjonalnego wrestlingu, które przyciągają dziesiątki tysięcy fanów z całego regionu. Jest to również rodzimy stadion zespołu sportowego Dallas Cowboys, jednego z najlepszych zawodowych zespołów footballu amerykańskiego w kraju. Zwiedzanie stadionu odbywa się z przewodnikiem w grupach, dzięki czemu poznamy również ciekawostki dotyczące samego stadionu i sportowych wydarzeń, które dotychczas miały tam miejsce. Z uwagi na duże zainteresowanie, warto rezerwować zwiedzanie z wyprzedzeniem.

Muzeum Afroamerykańskie w Dallas

Kolejne, interesujące muzeum w Dallas to oczywiście Muzeum Afroamerykańskie, które gromadzi materiały artystyczne, kulturowe i historyczne Afroamerykanów. Może się również pochwalić jedną z największych kolekcji sztuki ludowej Afroamerykanów w USA. Prócz wystaw i eksponatów, w muzeum organizowane są również multimedialne pokazy i prezentacje, a także możliwe jest zwiedzanie pod okiem przewodnika. Często odbywają się tu również specjalne wykłady i wydarzenia kulturalne, podczas których omawiane są różne aspekty afroamerykańskiej kultury i sztuki. Muzeum powstało w 1979 roku, i stale powiększa swoje zbiory dzięki dotacjom i zakupom dokonywanym przez władze. Muzeum znajduje się pod adresem 3536 Grand Avenue w Fair Park w Dallas w Teksasie. Bilety można rezerwować przez stronę internetową, wstęp średnio kosztuje kilkanaście dolarów.

Muzeum Amerykańskiej Kolei w Frisco koło Dallas

A teraz coś dla miłośników kolei i pociągów – dzieci będą zachwycone! Warto zajrzeć do Muzeum Amerykańskiej Kolei w Frisco, które znajduje się ok 30 min drogi autem od centrum Dallas. Można tam również dojechać komunikacją miejską. W muzeum znajduje się ponad 70 eksponatów pojazdów parowych, wysokoprężnych, pasażerskich i towarowych, a to wszystko na powierzchni 15 akrów. Muzeum może pochwalić się mianem największej kolekcji historycznych kolei w Stanach Zjednoczonych. W muzeum regularnie odbywają się również wydarzenia dla dzieci i dorosłych, np. w 2023 roku odbył się przejazd koleją stylizowaną na główną postać bajki Tomek i Przyjaciele. Muzeum jest również tłumnie odwiedzane przez uczniów w ramach wycieczek edukacyjnych, podczas których na własne oczy mogą zobaczyć eksponaty najstarszych kolei i pociągów w Stanach Zjednoczonych.

Sporą atrakcją jest również fakt, że można wejść do środka niektórych kolei, a nawet zasiąść za sterami, co z pewnością spodoba się najmłodszym zwiedzającym. Bilety mają różne ceny, w zależności czy chcemy ich podstawową wersję, czy nieco bardziej rozbudowaną. Średnio jest to koszt ok. 10- 20 dolarów, dzieci płacą zaledwie 5-7,5 dolara za bilet.

Atrakcje w Dallas: Ranczo Southfork

Na sam koniec propozycja nieco oddalona od Dallas, ale wciąż warta uwagi, szczególnie jeżeli kojarzymy amerykański serial „Dallas!”, opowiadający o rodzinie Ewingów. Przepiękne ranczo o powierzchni prawie 6 tys. mobecnie jest miejscem organizacji różnych wydarzeń komercyjnych i prywatnych, wesel, uroczystości rodzinnych, a także spotkań kulturowych mieszkańców Dallas i okolic. Na ranczu znajduje się również stadnina koni, piękny, zadbany ogród, a także patio z punktem widokowym na okolicę. Można się tu wybrać na przejażdżkę konną, a także zwiedzić ranczo pod okiem przewodnika, który zaznajomi nas z ciekawostkami dotyczącymi tego miejsca. Ranczo otwarte jest codziennie od 10:00 do 16:00 i można również zwiedzić środek rezydencji, gdzie znajduje się kolekcja pamiątek z serialu, a także unikalny wystrój wnętrz wraz z umeblowaniem.

Ranczo Southfork to świetne miejsce na leniwe popołudnie z dziećmi, mnóstwo zieleni, cisza i spokój pozwolą się zrelaksować i odpocząć od zgiełku miasta. Miejsce zdecydowanie nietuzinkowe, i oddające prawdziwego ducha amerykańskiej przeszłości. Bilety wstępu to ok. 20 dolarów i trzeba rezerwować je wyłącznie internetowo.

Aleksandra Karcz

Poprzedni

 Zwiedzanie Dzielnicy Muzeów w Houston (Museum District)

Gdzie zjeść w San Antonio, najlepsze restauracje, adresy

Następny

Dodaj komentarz