Texas Hill Country: oaza przyrody blisko San Antonio, wycieczki

, Tagi , , ,

Texas Hill Country to wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo obszar i miejsce idealne dla wielbicieli wypoczynku na świeżym powietrzu. Region rozciąga się od wschodu Teksasu, przez Balcones Escarpment, aż po San Antonio na północy . Zachwyca swoim położeniem, niesamowitymi krajobrazami oraz licznymi atrakcjami. Co warto zobaczyć w Texas Hill Country i jak zaplanować wycieczkę po okolicy?

Gdzie znajduje się Texas Hill Country?

Texas Hill Country to zielony zakątek zlokalizowany w samym sercu Teksasu – prawdziwa oaza przyrody. To miejsce, w którym można znaleźć wszystko to, co w przyrodzie najpiękniejsze. Wspaniałe krajobrazy, górskie rzeki, naturalne źródła i podziemne jeziora wypełnione krystalicznie czystą wodą, pachnące lasy, wapienne kaniony, jaskinie i monumentalne skały oraz wypływające z nich imponujące wodospady.

Hill Country zajmuje powierzchnię 31000 mil kwadratowych i obszar 25 hrabstw, będąc czwartym pod względem wielkości regionem Teksasu. Ten rozległy, zielony region znajduje się tuż przy południowej granicy Stanów Zjednoczonych, pomiędzy rzekami Pecos i Colorado, nieopodal San Antonio – drugiego co do wielkości miasta Teksasu. Zajmuje obszar środkowego oraz południowego Teksasu. Obejmuje zielone, górzyste tereny południowo-wschodniej części płaskowyżu Edwardsa (Edwards Plateau), który graniczy od południa i wschodu z uskokiem Balcones, z rzeką Pecos i pustynią Chihuahuan na zachodzie oraz z wypiętrzeniem Llano i Llano Estacado od północnej strony.

Jest to obszar o bogatej roślinności oraz wyjątkowym klimacie i ukształtowaniu terenu. Jest pokryty licznymi wapiennymi i granitowymi wzgórzami oraz rozległymi dolinami, które porastają plantacje winogron i lawendy. Region jest znany z niesamowitej różnorodności krajobrazów. Od terenów pustynnych, przez obszary górskie, kaniony i systemy jaskiń, po wspaniałą nadmorską scenerię wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Czy warto odwiedzić Texas Hill Country?

Powodów do wizyty w Texas Hill Country jest wiele i nie są to wyłącznie piękne krajobrazy. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje rozrzucone po rozległym terytorium regionu. Aby zobaczyć wszystko, co ten malowniczy region ma do zaoferowania, warto zaplanować dłuższą wycieczkę.

Wiosna to idealna pora na piesze wyprawy połączone ze zwiedzaniem tutejszych miasteczek. Z kolei latem można wypocząć nad jednym z okolicznych jezior i podziwiać kwitnące pola pachnącej lawendy. Jesienią warto odwiedzić jedną z farm dyń lub lokalną winnicę. Nie tylko dla oryginalnych zdjęć, ale też okazji skosztowania regionalnych wyrobów. Zimą można zaplanować odwiedziny w jednym z magicznych, świątecznych jarmarków lub zwiedzić pobliskie zabytki i najpopularniejsze atrakcje:

 • Lyndon B. Johnson Ranch (1472 State Park Road 52, Stonewall) – ranczo i park historyczny ze skansenem i prezydencką rezydencją Texas White House;
 • Lady Bird Johnson Wildflower Center (4801 La Crosse Avenue, Austin) – ogród botaniczny założony w 1982 roku w celu ochrony rodzimej fauny i flory;
 • McKinney Falls State Park (5808 McKinney Falls Parkway, Austin) – rozległe, zielone tereny parku z wodospadami, trasami spacerowymi i miejscem na piknik;
 • Barton Springs (Barton Springs Road, Austin) – naturalne baseny zasilane wodą źródlaną z podziemnych źródeł;
 • Natural Bridge Caverns (Natural Bridge Caverns Road, San Antonio) – rezerwat przyrody z licznymi jaskiniami i naturalnym, 60-metrowym wapiennym, mostem;
 • Blue Hole Regional Park (Wimberley) – krystalicznie czyste źródło położone malowniczo w otoczeniu cyprysowego lasu;
 • Enchanted Rock – samotne, granitowe wzgórze wznoszące się na północ od Fredericksburga. Jest jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc oraz zostało uznane za cud natury. Od 1936 roku również za historyczny punkt orientacyjny Teksasu;
 • The Alamo – zabytkowa, hiszpańska forteca z XVIII wieku (300 Alamo Plaza, San Antonio) oraz kompleks San Antonio Missions National Historical Park – park historyczny wpisany na listę UNESCO.

Muzea, które warto odwiedzić

Do atrakcji w okolicy zaliczają się też liczne muzea, do tych najciekawszych można zaliczyć:

 • muzeum historii lokalnej Bullock Texas State History Museum (1800 Congress Avenue, Austin),
 • muzeum historii lokalnej Pioneer Museum (325 W Main Street, Fredericksburg),
 • muzeum wojny Pacific Combat Zone (508 E Austin Street, Fredericksburg),
 • muzeum historii naturalnej Bandera Natural History Museum (267 Old San Antonio Road, Bandera),
 • Museum of the Weird, czyli „dziwne muzeum” pełne zaskakujących eksponatów (412 E 6th Street, Austin),
 • The Buckhorn Saloon and Texas Ranger Museum – prywatne muzeum prezentujące historię i kulturę regionu (318 E Houston Street, San Antonio).

Pośród dziewiczej przyrody i kilometrów ścieżek spacerowych skrywają się urocze, małe miasteczka. Można w nich poznać tutejszy folklor i tradycję regionu oraz skosztować lokalnej kuchni. Wizyta tutaj to okazja do degustacji wyśmienitego teksańskiego wina w jednej z kilkudziesięciu miejscowych winnic. To też szansa na skosztowanie kultowego american pie, wypełnionego po brzegi soczystymi jabłkami.

Jak dojechać do Texas Hill Country z San Antonio?

Aby odwiedzić malownicze Texas Hill Country, nie trzeba rezygnować z wakacyjnych planów. Na wycieczkę można się wybrać, spędzając czas w okolicy, np. w pobliskim San Antonio, które jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania regionu. Ta malownicza, zielona kraina, znajduje się tuż za granicami tętniącego życiem miasta. Przez niemal cały region Texas Hill wiedzie międzystanowa autostrada nr 10.

Wycieczka do Texas Hill Country z San Antonio

Zwiedzanie okolicy można zaplanować na własną rękę lub skorzystać z ofert całodniowych wycieczek uwzględniających największe atrakcje Texas Hill Country. Jedną z możliwości jest całodniowa wycieczka po wzgórzach, polach lawendy i winnicach Texas Hill Country połączona z odwiedzinami historycznego Fredericksburga czy urokliwego miasteczka Luckenbach.

Poprzedni

Szpitale w Teksasie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Jak przygotować się do wyjazdu do Teksasu

Następny

Dodaj komentarz