Teatr Alley Houston, Historia i znaczenie, repertuar i bilety

Tagi , , ,

The Alley Theatre to wielokrotnie nagradzany zespół teatralny, który ma swoją siedzibę w Houston, w Teksasie. Jest to także najstarszy profesjonalny zespół teatralny w Teksasie oraz trzeci najstarszy teatr rezydencyjny w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, spektakle The Alley Theatre były wystawiane na Broadwayu, w ponad 40 amerykańskich miastach, a także w Paryżu, Berlinie oraz Sankt Petersburgu. Planujesz niebawem wizytę w Teatr Alley Houston? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego teatru.

Historia Teatru Alley Houston

The Alley Theatre założono w 1947 roku w miejscu dawnego studia tańca przy Main Street. Wówczas długi korytarz prowadził od ulicy Main Street do tylnej części studia, stąd też wzięła się nazwa The Alley Theatre. W 1948 roku pojawił się pomysł znalezienia nowego lokum dla teatru w Houston i ostatecznie swoją siedzibę znalazł w opuszczonej fabryce wentylatorów przy Berry Avenue. Ponowna inauguracja The Alley Theatre nastąpiła 8 lutego 1949 roku. Wystawiono wówczas produkcję Lillian Helman „The Children’s Hour”. 

Teatr całkowicie odnowiono w połowie 2010 roku, jednak huragan Harvey spowodował wiele szkód. Wówczas The Alley Theatre poniósł największe szkody ze wszystkich teatrów w Houston. Podczas huraganu został zniszczony magazyn rekwizytów, który zawierał blisko 100 000 rekwizytów.

Podczas kolejnej renowacji powstała nowoczesna sala widowiskowa z 774 miejscami. Każdego roku przedstawienia w The Alley Theatre ogląda ponad 200 000 osób. Oprócz przedstawień organizowane są rozmowy przed i po występach, różnego rodzaju wydarzenia oraz warsztaty dla widzów w każdym wieku.

Fotele teatralne przez zasłony.. za sceną
Fotele teatralne przez zasłony.. za sceną, licencja: shutterstock/By Mario+Lisovski

Gdzie znajduje się Teatr Alley Houston, adres

The Alley Theatre znajduje się przy Meredith J. Long Theatre Center, 615 Texas Avenue, w Houston w Teksasie. Do Alley Theatre można wejść przez główne wejście przy Texas Avenue, przez AlleyWay lub wejście do Neuhaus Theatre, które znajduje się na poziomie tunelu.

Jak dojechać do Teatru Alley Houston w Houston?

Śródmieście Houston, w którym znajduje się teatr, oferuje różne opcje parkowania i transportu, w tym Greenlink, bezpłatną usługę autobusową z 18 przystankami łączącymi popularne miejsca w centrum miasta. Skorzystaj z narzędzia Metro Trip Planner, aby znaleźć najlepszy sposób dotarcia do Alley Theatre autobusem lub koleją. 

Czy warto odwiedzić Teatr Alley Houston?

Oczywiście, że tak! The Alley Theatre to obecnie jeden z wiodących amerykańskich teatrów non-profit. Zespół artystyczny kierowany jest przez dyrektora artystycznego Roba Melrose’a oraz dyrektora zarządzającego Deana R. Gladdena. Co roku w Alley Theatre premiery ma około 16 sztuk, od najbardziej znanych dzieł, przez klasyczne sztuki, po współczesne dzieła. Ponadto Alley Theatre angażuje artystów teatralnych z każdej dziedziny, począwszy od aktorów, projektantów, kompozytorów po dramaturgów, którzy pracują nad poszczególnymi produkcjami w każdym sezonie.

Actors and actresses play a modern lyrical performance of the theater stage show
Aktorzy Alley Theatre, Houston, USA, licencja: shutterstock/By Kozlik

Repertuar Teatru Alley Houston

Wśród aktualnego repertuaru znajdują się takie przedstawienia jak na przykład:

„Opowieść Wigilijna”

  • Na podstawie powieści Charlesa Dickensa
  • Adaptacja i reżyseria: Rob Melrose

Jest to nowa adaptacja słynnego dzieła Dickensa „Opowieść Wigilijna”. Przedstawienie wzbogacone jest kolorowymi wiktoriańskimi kostiumami, efektami specjalnymi, żywiołowym tańcem, oszałamiającą scenografią oraz znanymi kolędami.

Ceny biletów wstępu zaczynają się od $46.00. 

„Jane Eyre”

  • Na podstawie powieści Charlotte Brontë
  • Adaptacja i reżyseria: Eleanor Holdridge

Jest to adaptacja na podstawie uwielbionej przez miliony osób na świecie powieści „Jane Eyre” autorstwa Charlotte Brontë. Sztuka ta prezentuje bohaterkę, która walczy o wolność i spełnienie marzeń na własnych warunkach. 

Ceny biletów zaczynają się od $46.00 za osobę. 

„Pictures from Home”

  • Na podstawie pamiętnika fotograficznego „Pictures From Home” autorstwa Larry’ego Sultana
  • Adaptacja i reżyseria: Rob Melrose

Sztuka ta była w poprzednich sezonach wystawiana na Broadwayu. Akcja sztuki rozgrywa się pod koniec lat 80-tych, kiedy to znany fotograf Larry Sultan fotografuje swoich rodziców i ich codzienne życie. Jest to intymny i nieco komiczny portret matki, ojca i ich syna.

Ceny biletów zaczynają się od $35.00 za osobę. 

Magda Łydka

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Teksasie

Houston, przewodnik, co zobaczyć, zwiedzanie, atrakcje, hotele

Następny

Dodaj komentarz