Przewodnik po lotnisku w Austin, transport z lotniska do centrum

Tagi , , ,

Lotnisko Austin-Bergstrom International Airport jest kluczowym punktem komunikacyjnym w Teksasie, zapewniającym podróżnym dostęp do fascynującej stolicy stanu. W tym artykule przedstawimy informacje dotyczące tego ważnego lotniska, przybliżając jego historię. Następnie omówimy dostępne terminale, środki transportu kursujące między śródmieściem a lotniskiem, a także opcje lotów z Polski do Austin. 

Lotnisko w Austin – opis i historia, terminale

Historia lotniska

Austin-Bergstrom International Airport to ważne lotnisko międzynarodowe położone w Austin, stolicy stanu Teksas. Jego dzieje są fascynujące i są częścią historii miasta.

Pierwszym lotniskiem municypalnym w Austin był Port Lotniczy im. Roberta Muellera (Robert Mueller Municipal Airport), zlokalizowany kilka kilometrów na północny-wschód od śródmieścia Austin. Został on oficjalnie otwarty 14 października 1930 roku.

Główny budynek terminala oddano do użytku 27 maja 1961 r. W kolejnych latach, dokładnie w 1983 roku, terminal ten rozbudowano, aby obsłużyć rosnący ruch pasażerów. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju lotniska było otwarcie terminala wschodniego w kwietniu 1990 roku, które znacznie zwiększyło jego zdolność obsługi pasażerów. Ważnym elementem infrastruktury lotniska była również Federalna Stacja Kontroli (Federal Inspection Station), leżąca w jego pobliżu, której budowa została ukończona w 1995 roku. Miejsce to odgrywało kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i skutecznego zarządzania lotniskiem.

AUSTIN - CIRCA MARCH 2017: Travelers walk through an airport terminal at the Bergstrom International airport in Austin,Texas.
Turyści na lotnisku w Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By uplift_the_world

Początkowo Robert Mueller Municipal Airport znajdowało się na obrzeżach miasta. W reakcji na dynamiczny wzrost populacji stolicy Teksasu i rosnącą urbanizację, lotnisko to w drugiej połowie dwudziestego wieku było już otoczone ze wszystkich stron zabudową miejską.

W maju 1999 roku nastąpił przełomowy moment w historii lotniska. Wtedy to bowiem Port Lotniczy im. Roberta Muellera został zamknięty, a jego funkcję przejął port lotniczy Austin-Bergstrom International Airport (ABIA), który pozostaje w użyciu do dziś. Współcześnie lotnisko jest ważnym hubem komunikacyjnym, zapewniającym regularne, krajowe i międzynarodowe połączenia lotnicze.

Lotnisko w Austin – terminale

Austin-Bergstrom International Airport (ABIA) posiada dwa terminale, z których głównym jest Terminal Barbara Jordan. Jest on centralnym punktem lotniska i oferuje podróżnym szeroką gamę usług i udogodnień. Na jego terenie znajdują się łącznie trzydzieści cztery bramki, z których sześć jest przeznaczonych do obsługi lotów międzynarodowych. Dzięki temu pasażerowie mają tutaj komfortowy dostęp do rozległej sieci połączeń.

Wewnątrz Barbara Jordan znajduje się wiele restauracji i punktów gastronomicznych, zapewniających podróżnym szeroki wybór dań i przekąsek. Niemal wszystkie lokale gastronomiczne znajdują się w obrębie strzeżonych bramek, zapewniających pełne bezpieczeństwo osobom przebywającym na lotnisku.

Warto również podkreślić, że wewnątrz terminala znajduje się scena z muzyką na żywo, na której regularnie występują lokalne zespoły muzyczne. Obecność tego miejsca jest związana z popularnością Austin, jako stolicy muzyki na żywo. Dzięki temu charakterystycznemu elementowi, pasażerowie przybywający do stolicy Teksasu mogą cieszyć się niezwykłą atmosferą już na lotnisku.

Na terenie lotniska Austin-Bergstrom International Airport (ABIA) funkcjonuje także dodatkowy terminal, znany jako Terminal Południowy (South Terminal), obsługujący pasażerów korzystających z usług niskokosztowych przewoźników lotniczych (Allegiant Air i Frontier Airlines). Posiada on trzy bramki i można się do niego dostać wchodząc przez oddzielne wejście, znajdujące się po południowej stronie obwodu lotniska.

Jak dostać się z lotniska do centrum w Austin?

Podróżni chcący dostać się do centrum Austin z lotniska Austin-Bergstrom International Airport mają zasadniczo do wyboru dwie opcje transportu, z których każda ma swoje zalety i wady.

Jedną z nich jest podróż autobusem Metro Airport Flyer Bus. Kursuje on co 15 minut, 7 dni w tygodniu, zapewniając stałe połączenie między centrum miasta a lotniskiem. Koszt biletu w jedną stronę wynosi zaledwie pięć złotych. W związku z tym jest to bardzo ekonomiczna opcja dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z autobusu może wymagać pewnej rezerwy czasowej.

Lotnisko w Austin – dojazd. Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Austin?

Austin Texas- SEPT 24, 2023 Austin-Bergstrom International Airport 
Daher TBM-960
Nietypowy samolot na lotnisku w Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By lorenzatx

Drugim, najpopularniejszym środkiem transportu w Austin na trasie lotnisko-centrum są taksówki. Koszt przejazdu nią na tej trasie wynosi od stu dwudziestu do stu pięćdziesięciu złotych. Jest to zatem z pewnością świetna opcja dla podróżnych, którzy cenią sobie prywatność i szybkość oraz mogą pozwolić sobie na nieoszczędzanie pieniędzy w kwestii transportu publicznego. Są one oczywiście dostępne także przez całą dobę i zapewniają bezpośredni przejazd do wybranego przez nas celu. 

Przy wyborze między autobusem a taksówką warto wziąć pod uwagę również czas podróży. Przejazd autobusem Metro Airport Flyer Bus jest zdecydowanie tańszy, ale może trwać 3-4 razy dłużej niż taksówką. Może to stanowić problem, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczonym czasem. Pamiętajmy również o tym, że na czas naszej podróży wpływ ma także aktualna sytuacja drogowa na trasie. Warto więc być zawsze przygotowanym na ewentualne opóźnienia.

Loty do Austin, ceny biletów lotniczych do Austin

Ceny biletów lotniczych w obie strony z Polski do Austin zazwyczaj zaczynają się od około trzech tysięcy złotych.

Jak dostać się do Austin z Polski?

Istnieje kilka renomowanych linii lotniczych, które oferują regularne połączenia między Warszawą a Austin. Należą do nich m.in. British Airways, Lufthansa i LOT.

Podróżni mogą się spodziewać jednej lub częściej dwóch przesiadek na trasie. Zazwyczaj mają one miejsce w miastach europejskich lub/i amerykańskich i są często związane z pochodzeniem linii lotniczej. W Europie najczęstszymi miastami, w których podróżni mogą mieć przesiadkę na trasie Warszawa-Austin, są Londyn i Frankfurt. Po dotarciu do Stanów Zjednoczonych, kolejna przesiadka może mieć miejsce w miastach takich jak Chicago, Dallas, Waszyngton czy Miami.

Michał Jakoniuk

Poprzedni

Japanese Tea Gardens w San Antonio, co zobaczyć, atrakcje

 Wjazd na Reunion Tower Dallas, co warto wiedzieć, bilety

Następny

Dodaj komentarz