Przewodnik po Alamo w San Antonio, atrakcje, co zobaczyć

Tagi , , , ,

San Antonio to dynamiczne i tętniące życiem miasto w amerykańskim stanie Teksas. Obecnie jest to także ulubiona miejscowość wielu turystów, którzy są urzeczenie wielobarwnością i wielokulturowością miasta. Dziś mieszka tam prawie 1,5 miliona osób. Jednocześnie musisz wiedzieć, że Alamo w San Antonio było miejscem jednych z najkrwawszych wydarzeń w historii Teksasu. Bitwa ta pochłonęła życie wielu osób, a także momentami przybierała nieoczekiwany bieg. Wobec tego, co musisz wiedzieć o Alamo w San Antonio i czy warto, byś to historyczne miejsce odwiedził?

Historia Alamo w San Antonio

Alamo w San Antonio możesz rozumieć na dwa sposoby. W pierwszej kolejności była to historyczna, hiszpańska misja wojenna. W drugiej zaś jest to historyczna twierdza i kompleks obronny w bezpośredniej bliskości centrum San Antonio o znaczeniu historycznym. Alamo było wykorzystywane jako miejsca gromadzenia się nielicznych wojsk teksańskich walczących o niepodległość. Jednak w roku 1836 to właśnie w okolicy tej twierdzy rozegrały się jedne z najbardziej krwawych wydarzeń w historii Teksasu.

26 lutego wybuchła ogromna bitwa pomiędzy około 3-tysięczną armią meksykańską oraz nielicznymi rebeliantami z okolic San Antonio w Teksasie. Wojna ta rozpoczęła się w trakcie trwania innego konfliktu, którym była walka o niepodległość tego stanu – rozpoczęła się ona dokładnie rok wcześniej. Trzeba podkreślić, że w tym okresie Teksas znajdował się w administracyjnych granicach Meksyku. Wcześniej obszar ten skolonizowali Hiszpanie. Ówczesny rząd Meksyku zaakceptował prośby o możliwość sprowadzenia na te ziemie osadników amerykańskich. Ci już wkrótce zaczęli dążyć do tego, by całkowicie się uniezależnić.

Bitwa o Alamo

Famous bronze statue in front of the Alamo in San Antonio - SAN ANTONIO, TEXAS - NOVEMBER 01, 2022
Rzeźba w Alamo, San Antonio, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By 4kclips

Bitwa – zgodnie z doniesieniami wielu historyków – była jednym z najbardziej dramatycznych i najkrwawszych bitew w historii teksańskiego powstania. Wszystkie wydarzenia rozegrały się właśnie na terenie Twierdzy (Misji) Alamo), czyli historycznego kompleksu budynków obronnych. Cała bitwa trwała aż do 6 marca 1836 roku. Jednak to armii meksykańskiej, która była znacznie liczniejsza niż wojska walczące o niepodległość Teksasu, udało się dokonać pierwszych wyłomów w murach obronnych kompleksu. Warto w tym momencie dodać, że armia meksykańska liczyła sobie ponad 3 tysiące żołnierzy, podczas gdy samego budynku Alamo broniło około 200 osób. Okazuje się, że ta dysproporcja spowodowała całkowitą porażkę teksańskiego ruchu oporu.

Ile ludzi zginęło w Alamo?

Śmierć ponieśli praktycznie wszyscy – około wspomnianych już 200 osób. Ocalało jedynie kilku niewolników, a także kobiety wraz z dziećmi. Co jest jednak ciekawe, armia meksykańska na tym nie poprzestała. Utrzymywała ona kilkudniowe oblężenie i przetrzymywała w nim ocalałych jako zakładników. Oblężenie Alamo trwało przez 13 dni i zostało ono jedynie na chwilę powstrzymane przez pochód zorganizowany na cześć meksykańskiego generała. Ta niewielka przerwa pozwoliła na ponowne zgromadzenie wojsk i zapasów, a Amerykanie odpowiedzieli zdecydowanym zwycięstwem podczas późniejszej bitwy pod San Jacinto.

Wydarzenia te na zawsze zapisały się na kartach historii USA. Dla uczczenia bohaterstwa osób broniących twierdzy szybko powstało zawołanie „Pamiętajcie o Alamo”. Okazuje się, że w późniejszym rezultacie to właśnie obrońcy Teksasu odnieśli największe zwycięstwo. Rząd Meksyku musiał zrzec pretensje do terytorium przechodzącego pod administrację amerykańską. Następnie proklamowana została Niepodległa Republika Teksasu, co spotkało się z zaskakującym uznaniem przez rząd Stanów Zjednoczonych. Państwo to istniało jednak tylko przez 10 lat, a następnie zostało finalnie wcielone i uznane za jeden ze stanów USA.

Gdzie znajduje się Alamo, adres

Budynek Alamo, a raczej cały kompleks historyczny o wartości obronnej znajduje się dość blisko ścisłego centrum San Antonio, w dzielnicy Downtown. Dokładny adres całego kompleksu historycznego to 300 Alamo Plaza, San Antonio, TX 78205, Stany Zjednoczone. Z uwagi na dość dogodną lokalizację, dojazd do tego miejsca jest wyjątkowo prosty i nie powinieneś mieć z tym większych problemów.

Jak dojechać do Alamo?

The Alamo In San Antonio, Texas
Budynek Alamo z góry, San Antonio, Teksas, licencja: shutterstock/By Ryan+Conine

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, historyczny kompleks Misja Alamo znajduje się w dzielnicy Downtown, blisko ścisłego centrum San Antonio. W praktyce oznacza to, że dojazd do twierdzy jest wyjątkowo prosty. Jeśli poruszasz się samochodem, wówczas kieruj się drogą San Antonio Street w kierunku ścisłego centrum miasta. Dzielnica Downtown jest świetnie oznaczona, więc nie powinieneś mieć większych problemów a tym, by do niej trafić. Możesz także kierować się ulicami Market Street oraz Houston Street.

Jeśli jednak zdecydujesz się na to, by skorzystać z komunikacji miejskiej, wówczas wybierz przystanek Alamo BTWN 3RD. Znajduje się on jedyne 0,4 mile od historycznego kompleksu Misji Alamo, a spacer nie powinien zająć Ci więcej niż około 4-5 minut. Dojeżdża tam chociażby autobus numer 9 w kierunku Naco Pass. Jest to tylko jedna z możliwości korzystania z transportu publicznego, ponieważ większość tramwajów i autobusów przejeżdża przez dzielnicę Downtown w San Antonio. Oczywiście możesz także skorzystać z taksówek, jednak ten rodzaj transportu może być dla Ciebie dość duży wydatkiem. Jeśli znajdujesz się w okolicy centrum San Antonio, wówczas zdecyduj się na krótki spacer do Twierdzy. Z pewnością takiego rozwiązania nie będziesz mógł żałować!

Czy warto odwiedzić Alamo?

Twierdza Alamo czy też Misja Alamo to historyczny kompleks budynków obronnych otoczonych fenomenalnym ogrodem i terenami zielonymi. Tak naprawdę wielu turystów podczas wizyty w San Antonio właśnie tam kieruje swoje pierwsze kroki. Twierdza Alamo stała się swoistym symbolem miasta, a także dowodem na heroiczną postawę nielicznych obrońców, którzy poświęcili swoje życie w starciu z armią meksykańską. Budynki te są więc miejscem o ogromnym znaczeniu historycznym oraz sentymentalnym. Poniekąd jest to historyczne dziedzictwo Teksasu, które jako turysta powinieneś nieco dokładniej poznać. Wchodząc do samych budynków, będziesz czuł jak przechodzisz przez kolejne korytarze, na których rozgrywały się krwawe wydarzenia. Poczujesz niesamowity klimat oraz będziesz mógł na własne oczy przekonać się, jak dawniej broniono twierdzy.

Wizyty w Alamo mogą odbywać się w sposób zorganizowany. Zawsze powinieneś dokonać wcześniejszej rezerwacji. Na miejscu możesz także podziwiać różnorodne wystawy. W ogrodzie Alamo, a także w poszczególnych salach wystawowych, zachowane są historyczne wyrzutnie armatnie, a także wiele posągów, które powstały już po przyłączeniu Teksasu do Stanów Zjednoczonych. Poniki i statuy również mają upamiętniać poległych Amerykanów. Wizyta w Alamo będzie dla Ciebie z pewnością jednym z ciekawszych przeżyć i doświadczeń historycznych. Będąc w San Antonio, nie możesz więc tego miejsca pominąć. To właśnie tu napisana została historia obecnego Teksasu.

Memorial at the Alamo in San Antonio, Texas
Rzeźba w Alamo, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By aznar

Godziny otwarcia Alamo

Twierdza Alamo jest udostępniona dla turystów. Możesz więc wybrać się tam na samodzielne zwiedzanie, ale także na zorganizowane wycieczki w towarzystwie doświadczonych przewodników. Musisz jednak pamiętać, że zwiedzanie Misji Alamo możliwe jest jedynie w godzinach otwarcia całego kompleksu. Alamo jest otwarte każdego dnia – od poniedziałku do niedzieli. Możesz je odwiedzić w godzinach od 9:00 do godziny 17:30. Pamiętaj jednak, że ostatnie wejście zaplanowane jest na godzinę 17:00. Na oficjalnej stronie kompleksu Alamo widnieje również informacja o tym, że przed każdym przyjściem do kompleksu konieczne jest dokonanie rezerwacji telefonicznej. Możesz zrobić to również za pośrednictwem formularza online.

Daria Gajewska

Poprzedni

Jak poruszać się po Teksasie, transport publiczny, autobusy

Najlepsze restauracje i lokale gastronomiczne w Dallas

Następny

Dodaj komentarz