Najlepsze filmy kręcone w Houston, Apollo 13 i nie tylko

, Tagi , , ,

Houston, czwarte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, nie tylko jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturowym. Służyło też jako malownicze tło dla wielu produkcji filmowych. Jego różnorodna architektura i krajobrazy sprawiają, że Houston jest doskonałym miejscem do kręcenia filmów, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Poniżej przedstawiamy filmy kręcone w Teksasie.

Filmy kręcone w Teksasie – Apollo 13 (1995)

Reżyserowany przez Rona Howarda „Apollo 13” przedstawia dramatyczne wydarzenia trzynastej misji programu Apollo. Kiedy awaria techniczna zagrażała życiu załogi w drodze na Księżyc, zarówno astronauci w kosmosie, jak i ich zespoły wsparcia na Ziemi, musieli działać szybko i kreatywnie, by zapewnić bezpieczny powrót do domu. Film z Tomem Hanksem, Kevinem Baconem i Edem Harrisem w głównych rolach, zdobył szerokie uznanie. Stał się ważnym przypomnieniem o niebezpieczeństwach i triumfach eksploracji kosmicznej. Słynne zdanie „Houston, mamy problem” z tego filmu przeniknęło do kultury masowej, podkreślając dramat i napięcie sytuacji.

Filmy kręcone w Teksasie – Boyhood (2014)

Reżyserowany przez Richarda Linklatera, „Boyhood” to przełomowy film. Był kręcony przez 12 lat, śledząc dorastanie młodego chłopca, Masona, od dzieciństwa aż po wczesną dorosłość. Film opowiada historię życia, rodziny, rozwodów, miłości, straty i odkrywania siebie. Prezentuje to wszystko w realnym czasie z tą samą obsadą. W głównych rolach wystąpili Ellar Coltrane jako Mason, Patricia Arquette jako jego matka i Ethan Hawke jako jego ojciec. Arquette zdobyła Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą za swój występ. „Boyhood” jest niezwykłym osiągnięciem w kinematografii. Ukazuje zmieniające się życie rodziny w sposób, jaki nie był dotąd prezentowany na dużym ekranie.

Czułe słówka (1983)

„Terms of Endearment”, w reżyserii Jamesa L. Brooksa, to wzruszająca opowieść o złożonych relacjach między matką, Aurorą Greenway (grana przez Shirley MacLaine), a jej córką, Emmą Horton (Debra Winger). Film śledzi ich życie przez wiele lat, przedstawiając chwile radości, smutku, miłości i konfliktów. W tle tej emocjonalnej opowieści widzimy również romanse, które wpływają na życie obu kobiet. Zwłaszcza związki z postaciami granych przez Jacka Nicholsona i Jeffa Danielsa. „Terms of Endearment” zdobyło pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki pierwszoplanowej (MacLaine) i najlepszego aktora drugoplanowego (Nicholson). Film jest uwielbiany za swoją autentyczność, humor i głęboko ludzkie przedstawienie relacji rodzinnych.

Reality Bites (1994) 

„Reality Bites” w reżyserii Bena Stillera, jest kultowym filmem lat 90. Przedstawia życie młodego pokolenia stojącego na progu dorosłości w czasach pełnych ironii, muzyki alternatywnej i zmieniającej się kultury. Główna bohaterka, Lelaina, grana przez Winonę Ryder, próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie jako młoda filmowiec. Jednocześnie zmaga się z zawiłościami życia miłosnego, przyjaźni i kariery. Film ukazuje kontrast pomiędzy ideałami a rzeczywistością w życiu post-akademickim, w tle rozbrzmiewającego grunge’u i początków ery cyfrowej. W obsadzie znaleźli się także Ethan Hawke, Janeane Garofalo i sam Ben Stiller. Ich postacie prezentują różnorodne perspektywy na życie młodych dorosłych w tym charakterystycznym dla lat 90. okresie.

Filmy kręcone w Teksasie – Rushmore (1998)

„Rushmore” reżyserowany przez Wesa Andersona, jest ekscentrycznym i kultowym filmem, który przedstawia historię Maxa Fischera (grany przez Jasona Schwartza), ambitnego ucznia w prestiżowej prywatnej szkole o nazwie Rushmore Academy. Max jest zaangażowany w niezliczone kluby i inicjatywy, ale jest też średnim uczniem. Jego życie komplikuje się, gdy zakochuje się w nauczycielce (Olivia Williams), a jednocześnie zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym biznesmenem Hermanem Blume (Bill Murray). Film, choć pełen humoru i charakterystycznego dla Andersona stylu, wnikliwie zgłębia tematy samotności, dążenia do doskonałości i pierwszej miłości. „Rushmore” często uchodzi za jeden z najlepszych filmów Andersona i zapoczątkował jego długoletnią współpracę z Billem Murrayem. Charakterystyczne dla reżysera barwne scenografie, precyzyjny montaż i wyjątkowy soundtrack czynią ten film niezapomnianym doświadczeniem kinematograficznym.

Poprzedni

Kiedy jechać do Teksasu?

Zima w Teksasie, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz