Najciekawsze darmowe atrakcje w Teksasie

, , , Tagi , , , , ,

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię nowoczesna architektura Houston, czy historyczne ulice San Antonio – istnieje wiele atrakcji turystycznych, które sprawiają, że warto odwiedzić Teksas. Większość muzeów, galerii i miejsc turystycznych w Teksasie jest płatnych, jednak istnieje również wiele atrakcji, które są całkowicie darmowe. Poniżej opisujemy najciekawsze darmowe atrakcje w Teksasie. 

Najciekawsze darmowe atrakcje w Teksasie

Alamo (San Antonio)

Alamo w San Antonio, Teksas, USA.
Budynek w Alamo w San Antonio, Teksas, USA., licencja: shutterstock/By

Alamo jest prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem turystycznym w San Antonio. Rozegrały się tu walki w wojnie o niepodległość Teksasu. To tutaj mała teksańska armia dzielnie walczyła broniąc niewielkiego fortu przed znacznie większymi siłami armii meksykańskiej. Spacer po forcie jest doskonałym sposobem na zrozumienie, jak mały był to fort i jak dzielna musiała być to armia.

Koniecznie trzeba też zobaczyć inne miejsca w San Antonio. Na długo przed tym, jak Alamo stało się punktem zwrotnym w walce o niepodległość Teksasu, było ono znane jako misja Mission San Antonio de Valero (pierwsza z pięciu hiszpańskich misji w okolicy). Obecnie miejsce to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (jedyne w Teksasie, które wpisano na tę Listę). Starożytny akwedukt Mission Espada to świetne miejsce na rozpoczęcie wędrówki. Następnie warto wrócić do miasta w kierunku misji San Juan Capistrano, San José i oczywiście Alamo.

Darmowe atrakcje w Teksasie – NorthPark Center ( Dallas)

Rzeczy sprzedawane w sklepach w galerii handlowej NorthPark Center w Dallas oczywiście nie są darmowe. Jest to jednak dobre miejsce, aby zobaczyć kilka darmowych instalacji artystycznych, dzięki Nasher Sculpture Center. Ta luksusowa przestrzeń handlowa została zaprojektowana specjalnie w latach 60. XX wieku, aby pomieścić część rosnącej kolekcji sztuki współczesnej Patsy i Raymonda Nasherów. Zwiedzanie kolekcji w NorthPark Center w Dallas jest bezpłatną alternatywą dla wejścia do Muzeum Nasher Sculpture Center.

Spacer promenadą River Walk (San Antonio)

San Antonio River Walk, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
San Antonio River Walk, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Niewiele jest miejsc w Teksasie bardziej magicznych niż San Antonio River Walk (zwłaszcza jeśli wybierzesz się tam w okresie bożonarodzeniowym!). Wzdłuż malowniczej promenady znajduje się wiele restauracji i unikalnych sklepów. Wystarczy spacerować i chłonąć atmosferę autentycznej kultury meksykańskiej, aby dobrze się bawić.

Miller Outdoor Theatre (Houston)

Teatr ten jest jedną z ciekawszych, darmowych atrakcji w Houston. Na deskach teatru odbywa się wiele przedstawień i wydarzeń kulturalnych. Począwszy od koncertów muzyki klasycznej po przedstawienia baletowe i nie tylko. Miller Outdoor Theatre znajduje się w Hermann Park i działa do końca listopada. Następnie jest zamykany do wiosny, więc nie przegap okazji, aby wybrać się na przedstawienie!

Darmowe atrakcje w Teksasie – Texas State Capitol w Austin

Po tym, jak Teksas uzyskał niepodległość od Meksyku w 1836 roku, stolica nowej republiki była wielokrotnie przenoszona, zanim ostatecznie znalazła swoją siedzibę w Austin. Budowa pierwszego budynku stanowego rozpoczęła się w 1853 roku, ale dzisiejsza struktura jest w rzeczywistości trzecią wersją Kapitolu. Co ciekawe, kopuła wykonana z różowego granitu o wysokości 92,24 m jest wyższa niż ta w Kapitolu w Waszyngtonie (88 m), który był pierwowzorem budynku.

Texas Capitol jest dopiero szóstą stolicą stanową pod względem wielkości. Ma jednak większą powierzchnię niż jakikolwiek inny budynek stanowy (33 000 m2). Znajduje się tu prawie czterysta pokoi i dziewięćset okien. Odwiedzający mogą zdecydować się na samodzielną lub z przewodnikiem wycieczkę po budynku – obie są bezpłatne. Warto również wybrać się na spacer po terenie dookoła z wysokimi drzewami i historycznymi posągami, które zdobią rozległy trawnik.


Spacer po plaży w Galveston

Plaża w Galveston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Plaża w Galveston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Plaża w Galveston to świetne miejsce na ucieczkę od chaosu i hałasu dużych miast. Zabytkowe budynki w stylu Nowego Orleanu znajdujące się w Galveston przeniosą Cię w inne czasy, zwłaszcza La King’s Confectionery. Widoki na tutejsze wybrzeże są niesamowite, warto się także wybrać do Galveston Island Historic Pleasure Pier. Ten park rozrywki otwarto ponownie w 2012 roku po zniszczeniach w 1961 roku, jakich dokonał huragan Carla. Symbol wyspy stoi w tym samym miejscu, co molo rekreacyjne z lat 40. i nadal stanowi idealne tło dla zdjęć zachodu słońca na plaży.

Arboretum i centrum przyrodnicze w Houston

Wiele atrakcji przyciąga także do największego miasta w Teksasie – Houston. Znajdują się tu również miejskie tereny zielone, które zapewniają ulgę od zgiełku dużego miasta. Kilka kilometrów od centrum miasta, na zachodnim skraju Memorial Park, znajduje się Houston Arboretum and Nature Center, które zapewnia wytchnienie od tętniącego życiem miasta. Dzięki ponad 60 ha i kilku kilometrom bezpłatnych szlaków pieszych miejsce to odgrywa ważną rolę w ochronie rodzimych roślin i zwierząt. Interaktywne eksponaty i prezentacje odbywają się w Discovery Room w Nature Center.

Pomnik Buddy’ego Holly’ego (Lubbock)

Naprzeciwko nowego Muzeum Buddy’ego Holly’ego znajduje się pomnik jednego z legendarnych muzyków country z Teksasu. Jest to także idealne miejsce do zrobienia zdjęcia z pomnikiem tej sławnej w Teksasie postaci. Urodzony w Lubbock słynny muzyk zginął tragicznie w wypadku lotniczym w 1959 roku. Wokół pomnika znajdują się tablice z West Texas Walk of Fame, natomiast cały plac oświetlony jest w nocy, dzięki czemu można go dostrzec z pobliskiej autostrady międzystanowej 27.

Old Tunnel State Park (Fredericksburg)

Kilka kilometrów za Fredericksburgiem znajduje się Old Tunnel State Park i miejsce, w którym można znaleźć opuszczoną linię kolejową, która niegdyś łączyła Fredericksburg z San Antonio oraz Aransas (Pass Railway). Linia kolejowa przestała działać w 1942 roku, po czym kilka kolonii nietoperzy zamieszkało w tym opuszczonym tunelu. W okresie od maja do października wymagane są bilety wstępu, aby zobaczyć meksykańskie nietoperze wolno ogoniaste o zmierzchu. Natomiast nie ma opłaty za wstęp na szlak turystyczny parku do obserwacji ptaków i podziwiania dzikiej przyrody tego miejsca. 

Marceli Łydka

Poprzedni

Six Flags Fiesta Texas, park rozrywki w San Antonio, atrakcje

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne w Teksasie

Następny

Dodaj komentarz