Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center, zwiedzanie, bilety

Tagi , , ,

Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center otwarto w październiku 2003 roku w centrum Dallas. Miejsce to oferuje jedną z najlepszych kolekcji współczesnych rzeźb na świecie. Centrum zaprojektował wielokrotnie nagrodzony architekt Renzo Piano. Znajduje się ono na ponad 2 akrach powierzchni w samym sercu Dallas Arts District. Muzeum Sztuki było od dawna marzeniem Raymonda i Patsy Nasherów, którzy wspólnie stworzyli obszerną kolekcję arcydzieł Caldera, di Suvero, de Kooninga, Giacomettiego, Kelly’ego, Hepwortha, Matisse’a, Moore’a, Miro, Picassa oraz Rodina.

W galeriach oraz ogrodzie prezentowane są wystawy cykliczne z kolekcji Nasher, a także wystawy specjalne z innych muzeów oraz kolekcji prywatnych. Dlaczego warto odwiedzić Nasher Sculpture Center w Dallas? Ile kosztują bilety wstępu? Jak dojechać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. 

Atrakcje Muzeum Sztuki Nasher w Dallas

Dallas, NOV 25 2021, Sunny view of the Nasher Sculpture Center
Rzeźba w Nasher Sculpture Center, Dallas, USA, licencja: shutterstock/By kitleong

Muzeum to jest spełnieniem marzeń założycieli Raymonda i Patsy Nasherów. Budynek zaprojektował światowej sławy architekt Renzo Piano we współpracy z architektem krajobrazu Peterem Walkerem. Z pewnością jest to muzeum niepodobne do żadnego innego na świecie. Budynek oraz ogród rzeźb zajmują jedną przecznicę w samym sercu Dallas Arts District w Teksasie.

W Nasher Sculpture Center można podziwiać jedną z najlepszych kolekcji nowoczesnych rzeźb na świecie, która zawiera ponad 300 arcydzieł. Wśród dzieł znajdują się prace na przykład te: de Kooninga, Caldera, di Suvero, Gormleya, Giacomettiego, Hepwortha, Matisse’a, Kelly’ego, Miró, Picassa, Moore’a, Rodina, Serry, Shapiro oraz wielu innych. W galeriach budynku zaprojektowanego przez Renzo Piano i na terenie ogrodu można oglądać rotacyjny wybór dzieł z kolekcji, a także ważne wystawy nowoczesnej rzeźby.


Muzeum Sztuki Nasher w Dallas oferuje również serię specjalnych wydarzeń, w tym rozmowy z artystami, wykłady, koncerty współczesnej muzyki kameralnej, zajęcia prowadzone przez artystów oraz ekskluzywne wydarzenia dla członków. Oprócz przestrzeni galeryjnych w Nasher znajduje się audytorium, obiekty edukacyjne i badawcze, kawiarnia oraz sklep.

Gdzie znajduje się Muzeum Sztuki?

Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center znajduje się pod adresem 2001 Flora Street w Dallas, w Teksasie.

Jak dojechać do Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center?

Do Muzeum Sztuki można bez problemu dojechać komunikacją publiczną. Wsiądź do pociągu DART Rail (dowolnej linii) i wysiądź na stacji Pearl/ Arts District lub St. Paul. Następnie musisz przejść trzy przecznice w kierunku Flora Street.

Jeśli masz do dyspozycji samochód, możesz go zaparkować na podziemnym, płatnym parkingu, który znajduje się przy Muzeum Sztuki w Dallas. Wejścia do garaży znajdują się przy North Harwood Street oraz North St. Paul Street. Inne pobliskie podziemne i płatne parkingi znajdują się w garażach Park Fast i Trammel Crow (przy Olive Street).

Dostępne są także płatne parkingi przy ulicach: Harwood, Ross, Olive oraz wzdłuż drogi Woodall Rodgers. Warto pobrać i skonfigurować aplikację Park Mobile przed wizytą w centrum Dallas.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center?

Dallas, Texas, USA downtown plaza and cityscape at twilight.
Dallas, Arts District, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By sepavo

Wszystko zależy od tego, czy zamierzasz zwiedzać sam czy z przewodnikiem. Zazwyczaj wizyta w Nasher Sculpture Center bez przewodnika trwa około 1,5 godziny. Zwiedzanie z przewodnikiem, który omawia prezentowane prace, architekturę oraz historię muzeum trwa nieco dłużej, bo około 2 do 3 godzin. Oczywiście w muzeum można spędzić także cały dzień. Zorganizowane wycieczki są dostępne w języku angielskim, perskim, francuskim, włoskim, portugalskim oraz hiszpańskim.

Czy warto odwiedzić Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center?

Oczywiście, że tak!  Wspaniały szklano-stalowy budynek Centrum Rzeźby Nasher znajduje się naprzeciwko Muzeum Sztuki w Dallas. Jego główny budynek, zaprojektowany przez Renzo Piano, otoczony jest pięknym ogrodem rzeźb i sam w sobie jest dziełem sztuki. Raymond i Patsy Nasher zgromadzili jedną z największych prywatnych kolekcji rzeźb na świecie. W kalendarzu Centrum Rzeźby Nasher można znaleźć także informacje na temat wykładów w galerii, dni sztuki dla dzieci oraz bezpłatnych wieczornych koncertów i pokazów filmowych w ogrodzie.

Godziny otwarcia Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center

Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center w poniedziałki i wtorki jest zamknięte. W pozostałych dniach: środa – niedziela, centrum czynne jest od godziny 11:00 do 17:00. Warto wiedzieć, że Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center zamknięte jest w Święto Niepodległości, Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie oraz Nowy Rok.

Bilety do Muzeum Sztuki Nasher Sculpture Center

Bilety można kupić z wyprzedzeniem online na stronie tutaj lub na miejscu w recepcji. Wstęp obejmuje wejście do wszystkich galerii wewnętrznych, ogrodu rzeźb, wystaw specjalnych oraz kawiarni. Ceny biletów kształtują się następująco:

  • Dorośli:  $10
  • Pasażerowie Dallas Area Rapid Transit (DART): $8
  • Seniorzy w wieku 65 lat i starsi: $7
  • Nauczyciele: $5
  • Studenci: $5
  • Dzieci poniżej 12 roku życia, wojskowi i ratownicy oraz członkowie zwiedzają BEZPŁATNIE.

Oprócz tego dostępne są specjalne okazje i promocje dotyczące biletów wstępu. Wstęp jest BEZPŁATNY w każdą pierwszą sobotę miesiąca ( w godzinach 11:00 – 17:00) oraz w każdy trzeci piątek miesiąca, od 18:00 do północy. Warto jednak wcześniej śledzić aktualności, ponieważ dni te mogą ulec zmianie. 

Marceli Łydka

Poprzedni

Nocne życie w Dallas: najlepsze kluby, bary i miejsca rozrywki

Bandera – Cowboy Capital of the World, wycieczka z San Antonio

Następny

Dodaj komentarz