McNay Art Museum: Muzeum sztuki w San Antonio, zwiedzanie

Tagi , , ,

McNay Art Museum w San Antonio to kultowe muzeum sztuki współczesnej. Pierwsze w Teksasie i jedno z najchętniej odwiedzanych w całych Stanach Zjednoczonych. Na odwiedzających czekają tutaj wystawy prezentujące bogate zbiory dzieł sztuki współczesnej liczące ponad 20 tysięcy eksponatów. Od średniowiecznych i renesansowych obrazów po współczesne grafiki i rozmaite instalacje artystyczne.

Historia muzeum McNay Art w San Antonio

Amerykańskie muzeum McNay Art znajduje się w San Antonio w Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym muzeum sztuki, jakie powstało w Teksasie i każdego roku gości setki tysięcy miłośników sztuki z różnych zakątków świata. Muzeum istnieje od połowy XX wieku i zostało nazwane na cześć jego założycielki – Marion Koogler McNay. Pozostawiła ona po sobie kolekcję dzieł sztuki stanowiących do dziś sporą część muzealnych zbiorów.

Obiekt, w którym od 1954 roku mieści się McNay Art Museum, to okazały, niemal 100-letni budynek w stylu kolonialnym. Został on zbudowany w latach 20. XX wieku na wzór architektury hiszpańskiej na terenie 9-hektarowej posiadłości. Obok okazałej budowli znajduje się urokliwy dziedziniec z fontannami, rozległy ogród japoński pełen rzeźb oraz uroczy staw, a wszystko to w otoczeniu zieleni. Dodatkowo przez blisko 75 lat istnienia muzeum jego zbiory znacznie się powiększyły. Obecnie można w nim podziwiać blisko 22 tysiące dzieł sztuki pochodzących z różnych okresów.

Czy warto odwiedzić McNay Art Museum?

Muzeum nie bez powodu jest dziś uznawane za najlepsze muzeum sztuki współczesnej w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Z pewnością powinno znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia, szczególnie dla miłośników sztuki. Wewnątrz, na ekspozycjach prezentowanych w 24 salach, można zobaczyć między innymi bogatą kolekcję sztuki europejskiej i amerykańskiej z przełomu XIX i XX wieku, a także liczne dzieła sztuki średniowiecznej i renesansowej, kolekcję grafik i rysunków oraz szkła użytkowego.

Wśród eksponatów znajdują się prace wybitnych artystów, takich jak Mary Cassatt, Paul Cézanne, El Greco, Paul Gauguin, Edward Hopper, Henri Matisse, Claude Monet, Pablo Picasso, Rivera czy Andy Warhol. Dodatkową atrakcją San Antonio McNay Art Museum jest fantastyczna Kolekcja Sztuk Teatralnych „Tobin Collection of Theatre Arts” prezentująca europejską i amerykańską scenografię z okresu od XVI wieku aż po czasy współczesne. W ramach wystawy można podziwiać też scenografie z festiwali barokowych, sztuk Szekspira, słynnego Baletu Rosyjskiego oraz popularnych musicali z Broadwayu i współczesnych oper. Na terenie posiadłości, w otoczeniu wspaniałego ogrodu można podziwiać również rozmaite rzeźby, w tym te autorstwa Roberta Indiany, Luisa A. Jiméneza Jr., Alejandro Martína, Joela Shapiro, Kiki Smith, Hanka Willisa Thomasa i Toma Wesselmanna oraz wielu innych utalentowanych rzeźbiarzy.

Gdzie znajduje się muzeum McNay Art?

Muzeum McNay Art jest zlokalizowane kilka kroków na północ od centrum miasta San Antonio. W spokojnej, zielonej okolicy, w sąsiedztwie ogrodu botanicznego i kilku parków, tuż obok niewielkiego miasteczka Alamo Heights.

Adres: 6000 N New Braunfels Ave, San Antonio, Teksas

Jak dojechać do McNay Art Museum?

Dojazd do muzeum jest banalnie prosty. Do San Antonio można dojechać autostradą międzystanową numer 410 lub drogą stanową numer 280. Dalej, bezpośrednio do posiadłości prowadzi droga oznaczona numerem 368.

Godziny otwarcia McNay Art Museum

Muzeum jest czynne przez 5 dni w tygodniu, od środy do niedzieli:

  • środa: 10:00-18:00
  • czwartek: 10:00-21:00
  • piątek: 10:00-18:00
  • sobota: 10:00-17:00
  • niedziela: 12:00-17:00

Ogród z kolekcją rzeźb można odwiedzać każdego dnia. Między 7:00 a 19:00 w sezonie wakacyjnym oraz od 7:00 do 18:00 w pozostałych miesiącach.

Na co dzień wstęp do muzeum kosztuje od 10 do 20 dolarów za osobę. Dzieci poniżej 12 roku życia nie potrzebują biletu. W każdy czwartek od 16:00 do 21:00 oraz w pierwszą niedzielę każdego miesiąca między 12:00 a 17:00 można odwiedzić muzeum całkowicie bezpłatnie. Jedynie bilet wstępu na wystawy specjalne kosztuje 10 dolarów.

Poprzedni

Mecze baseballa w Minute Maid Park w Houston, co wiedzieć?

Jakie formalności przed wylotem do Teksasu

Następny

Dodaj komentarz