Dallas to jedno z większych miast w stanie Teksas w USA. Obsługiwane jest ono przez międzynarodowy port lotniczy Dallas-Fort Worth, które znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy wspomnianymi miastami. Lotnisko może pochwalić się rekordowym wynikiem z 2019 roku, kiedy to obsłużyło aż 70 milionów pasażerów. Jest to także największy port lotniczy na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Jak można dostać się z niego do centrum Dallas i jakie są opcje przelotów dla pasażerów z Polski?
Lotnisko w Dallas – opis i historia lotniska, terminale
Port lotniczy Dallas-Fort Worth jest jednym z najtłoczniejszych lotnisk na świecie. Jego początki sięgają roku 1974. To właśnie wtedy władze obu miast podjęły decyzję o budowie nowego portu lotniczego. Do tego momentu, głównym lotniskiem w Dallas był port Dallas-Love, który dawniej służył jako polowe lotnisko wojskowe. W 1927 roku Dallas-Love zostało udostępnione także jako lotnisko cywilne, jednak z uwagi na niewielkie rozmiary nie mogło ono obsłużyć wystarczającej liczby pasażerów. Otwarcie lotniska Dallas-Forth Worth było więc momentem przełomowym.
Jest to największe lotnisko na świecie pod względem zajmowanej powierzchni, które rocznie obsługuje średnio 68 milionów pasażerów. Port lotniczy Dallas-Forth Worth podzielony jest na 5 terminali:
- Terminal A – jest on poświęcony wyłącznie lotom krajowym, które obsługiwane są przez American Airlines;
- Terminal B – również jest on przeznaczony na loty krajowe i międzynarodowe. Ten terminal obsługiwany jest przez American Airlines, American Eagle Airlines, United Airlines oraz United Express;
- Terminal C – poniekąd stanowi on dodatek do terminalu A. Odbywają się z niego wyłącznie loty krajowe obsługiwane przez American Airlines.
- Terminal D – to terminal przeznaczony do obsługi lotów międzynarodowych i międzykontynentalnych. Stacjonuje tu np. Air France, British Airways, Korean Air, Lufthansa czy Mexicana.
- Terminal E – ten terminal również przeznaczony jest do obsługi lotów krajowych.
Pomiędzy terminalami można przemieszczać się za pomocą specjalnych busów, które dowożą pasażerów.
Jak dostać się z lotniska do centrum w Dallas?
Lotnisko Dallas-Fort Worth jest oddalone od centrum miasta o 18,5 mili. Możesz się tam jednak dostać za pomocą dostępnych środków komunikacji miejskiej – w tym taksówek – a także za pomocą wypożyczonego samochodu. Przejazd komunikacją miejską do portu lotniczego odbywa się głównie przy wykorzystaniu metra. Czerwoną linią możesz dostać się do stacji West End Station, a następnie przesiąść się w pomarańczową linię, która dowiezie Cię na lotnisko. Możesz także skorzystać z szybkiego pociągu oznaczonego jako TRE. Dojedziesz nim do stacji Eddie Bernice Johnson Union Station. Tam musisz przesiąść się w autobus oznaczony numerem 431, by dojechać bezpośrednio na lotnisko. Podróż publicznymi środkami transportu może Ci zająć nawet godzinę i 20 minut. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, to kieruj się drogą TX-114 W na zachód od centrum. Podróż zajmie Ci około 18 minut.
Lotnisko w Dallas – dojazd do lotniska
Jeśli chcesz dostać się z centrum miasta do lotniska Dallas-Fort Worth, skorzystaj z takich samych opcji dojazdu, jak zostały przedstawione powyżej. Alternatywnie możesz zdecydować się na podróż niebieską i zieloną linią metra. Trasa ich przejazdu jest podobna do tej, którą przemierzają linie czerwona i pomarańczowa. Również możesz skorzystać z wypożyczenia samochodu – na lotnisku znajdziesz wiele tego typu punktów usługowych. Finalnym rozwiązaniem może być dla Ciebie także przejazd taksówką.
Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Dallas?
Ceny za przejazd taksówką w całych Stanach Zjednoczonych są wyjątkowo wysokie. Dallas nie jest tu żadnym wyjątkiem. Zwykle za podróż z lotniska do ścisłego centrum miasta będziesz musiał zapłacić około 40 dolarów. Finalna cena będzie jednak uzależniona od indywidualnego cennika danej korporacji taksówkarskiej. Musisz pamiętać, że kierowcy taksówek w Dallas doliczają dodatkową opłatę w momencie, kiedy będą musieli na Ciebie czekać więcej niż 30 minut. Miejsca postoju taksówek znajdziesz przed terminalem przylotów.
Loty do Dallas, ceny biletów lotniczych do Dallas
Ceny lotów z Polski do Dallas w Teksasie również zaliczają się do wysokich. Na podstawie uśrednionych danych, za lot w jedną stronę będziesz musiał zapłacić około 2100 złotych. W obie strony zapłacisz analogicznie 4200 złotych. Pamiętaj, że cena ta nie obejmuje dodatkowego bagażu rejestrowanego czy opłat naliczonych bezpośrednio na lotnisku. Dobrą praktyką jest dokonywanie rezerwacji biletów lotniczych z dużym wyprzedzeniem. Może zdarzyć się tak, że za lot w obie strony zapłacisz jedynie 3000 złotych. Niekiedy przydatne okazują się także porównywarki cen biletów lotniczych. Wiele pośrednich biur podróży oferuje zniżki oraz atrakcyjne połączenia lotnicze typu last-minute. Sprawdzaj więc regularnie, jak zmieniają się ceny biletów lotniczych z Polski do Dallas. W ten sposób będziesz mógł trafić na najbardziej atrakcyjną cenę.
Jak dostać się do Dallas z Polski?
Jeśli planujesz odwiedzić Dallas, podstawą jest znalezienie dogodnego połączenia lotniczego. Niestety, z Polski nie zostały jeszcze uruchomione loty bezpośrednie do Dallas. Najlepszym wyborem okaże się przelot z lotniska Warszawa-Okęcie, do portu lotniczego Dallas-Fort Worth. Lot ten trwa 13 godzin i wymaga jednej przesiadki na lotnisku w Paryżu. Podobne połączenia lotnicze są także oferowane z Katowic, Gdańska, Wrocławia i Krakowa. Niemniej jednak trwają one nawet 15 godzin. Jeśli zależy Ci na najtańszym bilecie lotniczym, to możesz zdecydować się na lot z większą ilością przesiadek. Oferowany jest on również z lotniska Warszawa-Okęcie. Będziesz musiał przesiąść się w Monachium (Niemcy), a następnie w Chicago (USA). Sprawdzaj regularnie dostępne loty i uwzględniaj przy tym różne lotniska. Często loty łączone oferują znacznie niższą cenę niż te, które gwarantują jedynie jedną przesiadkę. Dopasuj połączenie lotnicze do swoich potrzeb i możliwości.
Autor: Daria Gajewska