Teksas to stan o niezwykle zróżnicowanym charakterze klimatycznym. W niniejszym artykule będziesz miał okazję odkryć trzy fascynujące miasta Teksasu, które stanowią doskonały przykład zróżnicowanej pogody tego stanu. Zostaną przed Tobą odkryte tajemnice klimatu oraz omówione trzy miasta o odmiennych warunkach atmosferycznych: El Paso, Dallas i San Antonio. Każde z tych miejsc wyróżnia się swoim charakterem, oddającym specyfikę regionu, w którym się znajduje. Poprzez omówienie pogody w tych trzech miastach, zdasz sobie sprawę ze zróżnicowania pogodowego, jakie oferuje Teksas.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Pogoda w Teksasie – El Paso
El Paso, szóste co do wielkości miasto w Teksasie, jest istną zurbanizowaną oazą, położoną w suchym i upalnym regionie Trans-Pecos. Gdyby porównać warunki pogodowe w El Paso z innymi regionami świata, najwięcej podobieństw znajdziemy w Iranie, Iraku, bądź regionie Sahelu w zachodniej Afryce.
Najcieplejszym miesiącem w El Paso jest bez wątpienia czerwiec, kiedy to słońce rozpromienia miasto swoimi promieniami, a termometry mogą sięgać aż 36°C. To właśnie ten miesiąc przynosi również najmniej chmur na niebie, pozwalając cieszyć się intensywnym, jasnym niebem. Najmniej ulewny jest z kolei kwiecień (średnio 4.0 mm opadów deszczu).
Letnie miesiące są zaś najbardziej deszczowymi. Lipiec przynosi ze sobą około 33.2 mm opadów deszczu, podczas gdy w sierpniu można spodziewać się aż 37.4 mm deszczu, co jest najwyższą wartością w roku.
Co się tyczy prędkości wiatru, kwiecień wydaje się być najbardziej wietrznym miesiącem. Wiatr pędzi wtedy ze średnią prędkością 17.5 km/h.
Jeśli myślisz o idealnym okresie na wizytę w El Paso, kwiecień i październik będą najlepszym wyborem. Bezchmurne niebo, delikatne opady deszczu i temperatury poniżej 30°C sprawiają, że te miesiące są najbardziej przyjemne do pobytu i zachęcają do odkrywania El Paso.
Pogoda w Teksasie – w Dallas
Dallas to miasto, które znajduje się w regionie Piney Woods, na wschodzie Teksasu, w sercu wilgotnej strefy klimatu subtropikalnego.
W trzecim największym mieście tego stanu temperatura osiąga najwyższe wartości w letnich miesiącach. Lipiec i sierpień to okresy, podczas których termometry sięgają nawet 35°C, przynosząc intensywne ciepło.
Październik jest z kolei miesiącem, w którym będziemy mogli doznać najbardziej przejrzystego nieba w ciągu roku. Zachmurzenie w tym okresie sięga bowiem zaledwie 29%.
Maj jest miesiącem, w którym chmury rozsadzają się, by obficie obdarzyć ziemię deszczem. Średnie miesięczne opady sięgają wtedy aż 107.0 mm. Lipiec natomiast jest najsuchszym miesiącem (zaledwie 42.1 mm opadów).
Klimat tego regionu nie byłby kompletny bez wspomnienia o potężnych huraganach, które od czasu do czasu odwiedzają ten teren. Ciepła temperatura wody, niskie ciśnienie i wysoka wilgotność powietrza w okresie letnim sprawiają, że huragany są stosunkowo częste w regionie Piney Woods.
Reasumując, najlepszymi miesiącami na podróż do Dallas wydają się być wczesna wiosna i jesień. W marcu i kwietniu przyroda ożywa po zimowym mrozie, a temperatura osiąga wtedy przyjemne poziomy ciepła. Średnia najwyższa temperatura w marcu wynosi 21°C, a w kwietniu wzrasta do 25°C. Październik i listopad to z kolei miesiące, kiedy w mieście zanikają upały, a opady deszczu są niższe w porównaniu z latem. Są to zatem najbardziej korzystne miesiące na wizytację Dallas.
Pogoda w Teksasie – San Antonio
San Antonio to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Teksasie, położone w regionie Texas Hill Country, charakteryzującym się łagodnymi zimami, a także wysokimi temperaturami i wilgotnością latem.
Lipiec i sierpień, to miesiące, które są najgorętszymi w ciągu roku. Temperatury sięgają wtedy podobnych wartości do tych w Dallas. W lipcu i październiku mamy szanse zaobserwować najczystsze niebo w San Antonio, kiedy to zachmurzenie osiąga zaledwie dwadzieścia dziewięć procent.
Maj przynosi ze sobą z kolei najbardziej obfity deszcz w roku. Średnie opady w tym miesiącu osiągają 88.9 mm. Wilgotność z kolei, zdecydowanie daje o sobie znać latem. W tym okresie można naliczyć nawet dwadzieścia siedem parnych dni. Październik oraz kwiecień i maj to miesiące, kiedy wilgotność ustępuje nieco miejsca przyjemnej, umiarkowanie ciepłej temperaturze i suchszej pogodzie.
Wczesna wiosna jest korzystna dla tych, którzy pragną zaznać umiarkowanie wysokich i przyjaznych temperatur. Sięga ona wtedy bowiem nawet 27°C w kwietniu. Opady deszczu w granicach 51.4 mm są zaś stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę resztę roku w San Antonio.
Podsumowanie
Podsumowując, przyglądając się klimatowi Teksasu, nie sposób nie zauważyć ogromnego zróżnicowania, które charakteryzuje ten stan.
El Paso wyłania się, jako najgorętsze miasto na liście. Latem temperatury sięgają tam bowiem nawet 36°C. To również niezaprzeczalnie najsuchszy region.
Przeciwieństwem pod względem deszczu jest Dallas, gdzie obfitość opadów towarzyszy gorącym dniom. Najwyższe opady przewyższają trzykrotnie te, które nawiedzają El Paso w czasie największych ulew.
San Antonio jest dość podobne pod względem klimatu do Dallas (mogą być tutaj trochę niższe opady deszczu). Mimo wszystkich różnic, można śmiało stwierdzić, iż w każdym z tych regionów najkorzystniejszymi okresami są wczesna wiosna i jesień, ze względu na brak upałów, bezchmurne niebo i stosunkowo niskie opady.