Jakie filmy kręcono w San Anotnio?

, Tagi , , , ,

San Antonio jest bez wątpienia miastem gdzie kultura lokalna, objawiająca się w specyficznej architekturze, łączy się z nowoczesną zabudową, pięknymi, zielonymi przestrzeniami oraz innymi, wyróżniającymi się elementami. Ta niesamowita mieszanka tworzy malowniczą scenerię dla licznych produkcji filmowych, nierzadko arcydzieł amerykańskiej kinematografii. W niniejszym artykule przedstawimy filmy, w których pojawiły się różne miejsca znajdujące się w San Antonio. Dowiesz się tutaj też gdzie zostały uwiecznione takie ikoniczne miejsca jak między innymi kompleks Alamo, River Walk, ogród Sunken Gardens czy biblioteka San Antonio Public Library.

Filmy kręcone w San Antonio: Ucieczka gangstera (The Getaway)

W filmie akcji Sama Peckinpaha z 1972 roku o uciekającym po nieudanym napadzie na bank małżeństwie można dostrzec dwie lokacje znajdujące się w San Antonio. Pierwszą z nich jest River Walk, miejsce leżące w śródmieściu miasta.

Mianem River Walk określa się najczęściej specjalny deptak i park miejski. Przepływa przez nie rzeka, łącząca główne atrakcje turystyczne miasta i wijąca się przy różnych, okolicznych restauracjach oraz sklepach.

Drugą lokacją jest z kolei Sunset Station. Jest to historyczna stacja kolejowa w San Antonio, która obsługiwała niegdyś między innymi pociągi pasażerskie linii Amtrak. Budynek ten wyróżnia się specyficznym dla tego regionu kolonialnym, hiszpańskim stylem architektonicznym.

Mali agenci (Spy Kids)

Boy using magnifying glass
Boy using magnifying glass, licencja: shutterstock/By gbh007

Mali agenci to film familijny z 2001 roku, w reżyserii Roberta Rodrigueza. Tytułowi mali agenci są rodzeństwem chcącym odnaleźć porwanych rodziców, wykorzystując do tego celu różne gadżety. Film był kręcony między innymi w parku Travis Park, będącym niegdyś częścią misji i kompleksu fortecznego Alamo w San Antonio.

W ramach ciekawostki można dodać też, że sam reżyser filmu urodził się w San Antonio, w meksykańskiej rodzinie.

Filmy kręcone w San Antonio: Selena

Miami, FL, USA: May 2021: Selena is an American biographical musical drama film by Gregory Nava. It is about the life and career of Tejano music star Selena Quintanilla-Perez. Movie on DVD
Film Selena na DVD, licencja: shutterstock/By Blueee77

W kolejnym filmie pojawia się biblioteka San Antonio Public Library. Mowa oczywiście o Selenie – dramacie biograficznym poświęconym życiu meksykańsko-amerykańskiej piosenkarki i jednocześnie jednej z największych gwiazd muzyki tejano – Selenie.

San Antonio Public Library to prawdopodobnie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, odważnie przełamujący architektoniczne standardy tego typu placówek. Co ciekawe, podstawowy kolor elewacji budynku jest powszechnie określany przez mieszkańców San Antoni jako „czerwień Enchilada”. Jest to nawiązanie do tradycyjnego, meksykańskiego dania składającego się z nadziewanej mięsno-serowo-warzywnym farszem i zrulowanej tortilli.

We fragmencie filmu przedstawiającym scenę z koncertu plenerowego pojawia się również kompleks budynków Misji Alamo.

Skrzydła (Wings)

Film niemy, wojenny melodramat ”Skrzydła” (Wings) z 1927 roku jest kolejnym, w którym przebija się wątek San Antonio. Niektóre główne sceny lotnicze przedstawione w filmie nakręcono w bazie armii amerykańskiej Fort Sam Houston, znanej również jako ”Fort Sam”.

À propos wspomnianej produkcji filmowej należy również dodać, że ”Skrzydła” są pierwszym filmem w historii nagrodzonym Oscarem dla najlepszego filmu.

Płaszcz i Szpada (Cloak & Dagger)

Charakterystyczne miejsca San Antonio znajdziemy również w filmie (Płaszcz i Szpada) z roku 1984, będącym produkcją opowiadającą o przygodach tajnych agentów.

Miejscami pojawiającymi się w tym filmie są omawiany przy okazji filmu ”Ucieczka gangstera” River Walk oraz japoński ogród herbaciany (Japanese Tea Garden).

W jednej ze scen filmu widzimy także 31-piętrowy budynek Tower Life Building. Jest on czwartym pod względem wysokości obiektem w San Antonio.

Warto dodać, że główną rolę w Cloak & Dagger gra Henry Thomas, będący wówczas aktorem dziecięcym. Zaledwie dwa lata wcześniej międzynarodową sławę przyniósł mu kultowy film fantastycznonaukowy ”E.T”, w reżyserii Stevena Spielberga.

Filmy kręcone w San Antonio: Miss Agent (Miss Congeniality)

VENICE, ITALY - AUGUST 28: Sandra Bullock  attends the Opening Ceremony And 'Gravity' Premiere during the 70th Venice Film Festival on August 28, 2013 in Venice, Italy.
Sandra Bullock grająca w Miss Agent, licencja: shutterstock/By Andrea+Raffin

W komedii sensacyjnej ”Miss Agent” z roku 2000, agentka FBI Gracie Hart, w której rolę wciela się Sandra Bullock, pod przykrywką bierze udział w 75. finałowym konkursie Miss Ameryki, aby zapobiec zamachowi terrorystycznemu. 

Jedną z najpopularniejszych scen z San Antonio jest ta, w której widać Arneson River Theater,  teatr plenerowy położony przy River Walk. 

Wielka przygoda Pee Wee Hermana (Pee-wee’s Big Adventure)

”Wielka przygoda Pee Wee Hermana” to amerykańska komedia familijna z 1985 roku. Równocześnie jest to też kolejny film, w którym pojawia się słynne Alamo. Sceny przedstawiające San Antonio stanowią łącznie dwadzieścia sekund końcowego filmu.

Film wyreżyserował Tim Burton, który zasłynął w kolejnych latach, jako reżyser takich kinowych hitów jak: ”Edward Nożycoręki” i ”Planeta Małp”. Co ciekawe, w filmie ”Wielka przygoda Pee Wee Hermana” znajdziemy Tima Burtona w obsadzie filmu. Zagrał on tam bandytę w zaułku.

Michał Jakoniuk

Poprzedni

Zwiedzanie San Antonio Missions National Historical Park

Przewodnik po muzeach w Houston: odkryj bogactwo kulturalne miasta

Następny

Dodaj komentarz