Jak tanio zwiedzić Teksas, przewodnik, atrakcje

, , Tagi , , , ,

Teksas jako drugi co do wielkości stan w Ameryce Północnej oferuje wiele atrakcji. Znajdziesz tu mnóstwo interesujących miejsc rozsianych po całym stanie. Z pewnością nie jest to stan, który można zwiedzić podczas zaledwie jednej wizyty. Co więcej, zwiedzanie stanu Teksas jest także możliwe przy ograniczonym budżecie. Jak tanio zwiedzić Teksas?  Poniżej znajdziesz nasze propozycje i wskazówki dotyczące budżetowego zwiedzania Teksasu.

Jak tanio zwiedzić Teksas?

Przygotuj plan podróży i przestrzegaj budżetu

Przed zaplanowaniem podróży zawsze warto sporządzić plan oraz określić budżet. Zdecyduj, gdzie i na jak długo chcesz się zatrzymać i zrób rozeznanie, jakie rodzaje aktywności możesz w pobliżu robić. Pomoże Ci to stworzyć szczegółowy budżet. Stworzenie budżetu, który obejmuje jedzenie, paliwo, noclegi i atrakcje, pomoże Ci stwierdzić, na co możesz sobie pozwolić i uchroni Cię przed nadmiernymi wydatkami. Jeśli masz napięty budżet i szukasz tanich wakacji w Teksasie (i nie tylko), jest to najprostszy sposób, aby zadbać o swój budżet podczas podróży.

Rozsądnie wydawaj pieniądze

Podczas podróży niekontrolowane wydatki mogą szybko rosnąć. Dlatego też mądre podejście do wydawania pieniędzy i oszczędność w niektórych obszarach pozwolą Ci zobaczyć znacznie więcej atrakcji w Teksasie. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas podróży jest unikanie restauracji i przygotowywanie jedzenia samemu. W ten sposób możesz sam przygotować przekąski, a nawet szybkie posiłki, które pomogą Ci zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy podczas podróży. Jeśli zatrzymujesz się gdzieś po drodze, gdzie masz dostęp do kuchni, zaopatrz się w artykuły spożywcze, z których przygotujesz obiad lub kolację. Jedz poza zakwaterowaniem tylko podczas specjalnych okazji. Przed zakupami warto także sprawdzić, czy dostępne są jakieś oferty lub promocje i trzymaj się ustalonego budżetu. Pamiętaj także, aby szukać miejsc z bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu.

Rozpocznij zwiedzanie Teksasu w Dallas lub Houston

Minute Maid Park, Houston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Minute Maid Park, Houston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Dwa najbardziej ruchliwe lotniska w Teksasie to Dallas/Fort Worth (DFW) oraz Houston (IAH). Oferują one najlepszy wybór bezpośrednich lotów z Europy. Duża konkurencja sprawia, że ceny są na tych lotniskach znacznie niższe niż w porcie lotniczym w Austin. Dodatkowo porównując ceny, będziesz mieć tu również do wyboru więcej firm wynajmujących samochody. Oczywiście jeśli to możliwe zarezerwuj bilet lotniczy oraz samochód z dużym wyprzedzeniem. Przeglądaj oferty lotów i wynajmu apartamentów i staraj się zaplanować zwiedzanie Teksasu poza sezonem. Najdroższym okresem na zwiedzanie są różnego rodzaju święta i festiwale. Ceny za noclegi i loty potrafią wzrosnąć kilkakrotnie.

Warto odwiedzić stolicę stanu Teksas – Austin oraz odkryć zabytkowe miasto San Antonio. Entuzjaści spędzania czasu na świeżym powietrzu powinni wybrać południową granicę stanu i okolice Parku Narodowego Big Bend. Miłośnicy degustacji wina mogą wybrać się na Hill Country, natomiast imprezowicze na plaże Galveston. Znajdziesz tu także małe miasteczka nieco na uboczu, otoczone ranczami, które mają dużo uroku.

Aby odkryć niezliczone atrakcje tego stanu, będziesz potrzebować samochodu. Transport publiczny w Teksasie jest niedrogi, ale do wielu miejsc nie dojedziesz autobusem lub pociągiem. Dlatego też planując budżet podróży samochodem po Teksasie, musisz wziąć pod uwagę benzynę, bilety wstępu do różnych atrakcji oraz dzienne koszty wynajmu pojazdu.

Unikaj okresów świątecznych i sezonu festiwalowego (chyba że wybierasz się na festiwal)

Oprócz typowych okresów świątecznych, takich jak Boże Narodzenie, 4 lipca oraz przerwa wiosenna, ceny w Teksasie gwałtownie rosną podczas dużych festiwali stanowych. Wydarzenia, których należy unikać (lub na które warto przeznaczyć większy budżet) to SXSW – South by Southwest (marzec) w Austin, Fiesta (kwiecień) w San Antonio oraz Texas State Fair (koniec września i początek października) w Dallas.

AUSTIN, TEXAS - MARCH 10, 2023: SXSW South by Southwest Annual music, film, and interactive conference and festival. SXSW sign at Austin Convention Center
Festiwal SXSW, Austin, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By galina

Jak tanio zwiedzić Teksas? Wykup elastyczny karnet do parków narodowych

Jeśli planujesz zwiedzać duże parki narodowe w Teksasie, takie jak na przykład Big Bend lub Guadalupe i zamierzasz odwiedzić inne amerykańskie parki narodowe w ciągu jednego roku kalendarzowego, to możesz zaoszczędzić dzięki rocznemu karnetowi. Jedna wizyta w Big Bend kosztuje 30 USD za pojazd, ale karnet America the Beautiful kosztuje 80 USD za cały rok. Koszt karnetu można zrekompensować zaledwie dwiema lub trzema wizytami w amerykańskich parkach narodowych.

Jeśli nie planujesz zwiedzać parków, zoo i akwariów, to warto podziwiać dziką przyrodę na żywo. Istnieje wiele sposobów na podziwianie dzikiej przyrody bez opłaty za wstęp. Będzie to na przykład oglądanie brązowych pelikanów pływających po zatoce w Galveston.

Chcesz tanio zwiedzić Teksas? Unikaj znanych sieci hotelowych

Austin, Texas, USA - February 2023: Sign on the side of the Hilton hotel in the city centre
Hilton w Teksasie, USA, licencja: shutterstock/By Ceri+Breeze

Teksańczycy uwielbiają rodzinne spotkania. Ponieważ stan jest tak rozległy, często wiąże się to z pobytami w hotelach, więc miejscowi są kolekcjonerami punktów hotelowych. Chodzi tu głównie o budowanie statusu członkostwa, aby odblokować liczne korzyści, więc istnieje duża konkurencja o pokoje w sieciach takich jak Marriott oraz Hilton. Jeśli jesteś doświadczonym podróżnikiem szukającym bardziej butikowego zakwaterowania, zarezerwuj niezależny hotel, hostel, pensjonat lub prywatny apartament. W nich nie musisz być  „aktywnym członkiem”, aby cieszyć się bezpłatnym parkingiem.

Zwiedzaj podczas jazdy

Ze względu na nieco surowy i momentami monotonny krajobraz, wycieczki drogowe w Teksasie nie zawsze są tak malownicze jak w innych stanach. Jednak podczas niektórych pór roku możesz cieszyć się iście pocztówkowymi widokami przy drodze. Wiosną region Texas Hill Country jest pokryty kolorowymi polnymi kwiatami, w tym wspaniałymi fioletowo – niebieskimi bluebonnets (łubinami). Co ciekawe, łubin jest kwiatem stanu Teksas. Oczywiście są to jedne z darmowych atrakcji w Teksasie, którymi można cieszyć się podczas jazdy autostradą. Nieco inną przydrożną atrakcją jest amerykańskie ranczo Cadillaca – Cadillac Ranch w Amarillo z 1974 roku.

Poprzedni

Jakie formalności przed wylotem do Teksasu

Najbardziej instagramowe miejsca w Dallas – sprawdź!

Następny

Dodaj komentarz