Jak przygotować się do wyjazdu do Teksasu

Tagi , , ,

Wyjazd do Teksasu, tak jak w każde inne miejsce w USA, wiąże się z obowiązkiem posiadania ważnego paszportu i kilkoma formalnościami. Jest też sporo mniej oczywistych rzeczy, o których warto pamiętać podczas planowania wycieczki. Jak przygotować się do wyjazdu do Teksasu, by wszystko było dopięte na ostatni guzik?

Wyjazd do Teksasu – najważniejsze zasady podczas wyjazdu i pobytu

Dwukrotnie większy od Polski amerykański stan Teksas zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni oraz ilości mieszkańców. Zachęca do odwiedzin swoim położeniem, walorami przyrodniczymi oraz licznymi atrakcjami. Planując przyjazd do Teksasu, warto wcześniej odpowiednio przygotować się do wyjazdu i poznać obowiązujące na miejscu zasady. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Nakazy, zakazy i ograniczenia – o czym trzeba pamiętać?

Od kilku lat obywatele Polski mogą odwiedzać dowolną część Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy. Jedynym dokumentem potrzebnym do legalnego przekroczenia granicy USA jest obecnie ważny paszport. Dodatkową formalnością jest rejestracja w systemie ESTA oraz wypełnienie specjalnego formularza.

Teksas wciąż bywa określany mianem „dzikiego zachodu”, jednak mimo wszystko ma swoje prawo i obowiązują w nim pewne zasady. Nie ma ich wiele, ale mimo wszystko warto je znać dla własnego komfortu i bezpieczeństwa.

  • każda osoba wybierająca się do Stanów Zjednoczonych musi wypełnić deklarację celną. Można to zrobić na pokładzie samolotu lub na lotnisku już na miejscu.
  • podczas pobytu w Teksasie warto mieć ze sobą wykupione ubezpieczenie zdrowotne – koszty leczenia w amerykańskich szpitalach potrafią być naprawdę wysokie.
  • choć w Polsce napiwki w restauracjach są dla wielu kwestią dyskusyjną, to w Teksasie są normą, a ich pozostawianie jest czymś oczywistym. Przyjęło się, że napiwek powinien wynosić około 15-20% kwoty całego zamówienia.
  • zakup alkoholu, zarówno w sklepach, jak i lokalach, jest możliwy dopiero po ukończeniu 21 roku życia.
  • podróżując własnym lub wypożyczonym autem trzeba pamiętać, że na stacjach benzynowych najpierw się płaci, a dopiero później tankuje paliwo.
  • tak jak w całych Stanach Zjednoczonych, w Teksasie są nieco inne gniazdka, dlatego chcąc korzystać z własnych sprzętów elektronicznych, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni adapter do kontaktów.

Zakupy w Teksasie – waluta, ceny, płatności i zniżki

Będąc już na miejscu, jedną z najważniejszych rzeczy są pieniądze – bez nich ani rusz. Walutą obowiązująca w Teksasie, podobnie jak w innych częściach Stanów Zjednoczonych, jest dolar amerykański. Z powodzeniem można korzystać z płatności bezgotówkowych. Planując płacenie gotówką, trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z jej ilością. Amerykańskie przepisy zezwalają na przewożenie przez granicę maksymalnie 10000 USD bez obowiązku zgłoszenia.

Kolejną ciekawą kwestią są zakupy – w Teksasie ceny widoczne na sklepowych półkach są cenami netto i należy do nich doliczyć podatek. Właściwa kwota za zakupy jest podawana dopiero przy kasie. Kwota podatku w USA nie jest wysoka, w zależności od stanu wynosi od kilku do kilkunastu procent wartości produktu – w Teksasie jest to od 6,25% do 8,25%.

Jako że atrakcje w Teksasie potrafią być kosztowne, warto pomyśleć o zniżkach. Jedną z nich jest karta wstępu na teren Parków Narodowych w USA. Karta o nazwie „America the Beautiful” jest wydatkiem na poziomie około 80 dolarów i pozwala na odwiedzanie wszystkich parków. Tych jest w Teksasie aż kilkanaście.

Wyjazd do Teksasu – klimat i pogoda w Teksasie

Pogoda jest znana z tego, że potrafi być kapryśna, jednak w Teksasie niemal zawsze jest wakacyjna. Różnice w pogodzie w poszczególnych porach roku są niemal niezauważalne. Wszystko za sprawą ciepłego i wilgotnego, oceanicznego klimatu. Teksas jest jednym z najcieplejszych stanów, mimo częstych opadów temperatury rzadko spadają tutaj poniżej 30 stopni. Warto to uwzględnić podczas planowania podróży i pakowania walizki.

Poprzedni

Texas Hill Country: oaza przyrody blisko San Antonio, wycieczki

San Antonio Zoo, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz