Jak poruszać się po Teksasie, transport publiczny, autobusy

, , Tagi , , , , ,

Teksas to drugi co do wielkości stan w USA, który posiada malownicze góry, urocze miasteczka i ogromne metropolie połączone rozległym systemem autostrad, linii kolejowych oraz tras lotniczych.

Wielkość Teksasu oznacza także, że dotarcie do różnych miejsc docelowych jest czasochłonne, niezależnie od wybranej formy transportu. Jednak dzięki odpowiedniemu planowaniu można sprawnie i szybko podróżować po całym „Stanie Samotnej Gwiazdy” – jak często nazywany jest Teksas. Oto najważniejsze informacje dotyczące poruszania się po Teksasie transportem publicznym.

Jak poruszać się po Teksasie?

Wynajęty samochód w Teksasie, USA, fot. shutterstock.com
Wynajęty samochód w Teksasie, USA, fot. shutterstock.com

Teksas jest ogromny, więc jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz chciał zobaczyć wszystko podczas jednej wizyty. Większość odwiedzających zwiedza jedno lub dwa miasta lub stosunkowo niewielką część stanu. Dla tych, którzy odwiedzają główne miasta, łatwo jest przylecieć, skorzystać z transportu publicznego, a następnie polecieć lub pojechać pociągiem do następnego miasta. Jednak ci, którzy planują zobaczyć różne ciekawe miejsca w całym Teksasie, przekonają się, że najbardziej praktycznym sposobem na zwiedzenie Teksasu jest samochód. Jak poruszać się po Teksasie bez auta, komunikacją publiczną?

Pociągiem

Wiele miast i miasteczek w Teksasie jest połączonych koleją, z przeważnie codziennymi połączeniami Amtrak. Zagraniczni turyści mogą zakupić bilet USA Rail Pass, uprawniający do 15- lub 30-dniowych nieograniczonych przejazdów koleją Amtrak (na stronie www.amtrak.com). Bilet jest dostępny online lub w wielu biurach podróży. Koszt podróży po zachodnich, wschodnich lub północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych można sprawdzić na stronie internetowej Amtrak. Rezerwacje są wymagane i powinny być dokonywane tak wcześnie, jak tylko to możliwe. Dostępne są również regionalne bilety kolejowe.

Jak poruszać się po Teksasie: autobusem

Podróż autobusem jest często najbardziej ekonomiczną formą transportu publicznego w przypadku krótkich przejazdów między miastami. Jednak z pewnością nie jest to opcja dla każdego (zwłaszcza gdy Amtrak, który jest znacznie bardziej luksusowy, oferuje podobne ceny). Greyhound (www.greyhound.com) jest ogólnokrajową linią autobusową. Bardzo popularne są także linie znane w Europie – Flixbus.


Jakie są najlepsze miasta pod względem transportu publicznego w Teksasie?

Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić na paliwie, czy po prostu chcesz mieć możliwość poruszania się bez samochodu, poniższe miasta w Teksasie powinny znaleźć się na szczycie listy podczas szukania noclegu. 

Houston

Houston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Korki w Houston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Houston jest największym miastem w Teksasie, zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni. Jest to również czwarte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych. Jak można się spodziewać, w tej ogromnej metropolii istnieje wiele możliwości transportu publicznego. Dlatego też dzięki systemowi transportu publicznego stosunkowo łatwo jest poruszać się po mieście nawet bez samochodu.

Linie autobusowe METRO w Houston są zdecydowanie najpopularniejszą opcją transportu wśród mieszkańców. System METRO składa się z 80 tras, zarówno autobusowych, jak i kolei miejskiej, które łączą całe miasto. Bilety kosztują $1,25 (normalny) oraz $0,60 (ulgowy) i obejmują bezpłatne transfery przez trzy godziny. 

W całym mieście znajduje się wiele przystanków, a także ponad 25 obiektów Park & Ride z ponad 20 centrów tranzytowych, które łączą pasażerów z innymi obszarami. Istnieje nawet 75-stanowiskowy system rowerów publicznych. Kolej METRORail ma trzy linie biegnące przez najbardziej ruchliwe dzielnice miasta, takie jak Downtown i Midtown. Dostępne są doładowywane karty METRO Q Fare Cards, a także bilety dzienne $ 3,00 (taryfa normalna) lub $ 1,50  (taryfa ulgowa).

Dallas

Poranek w Dallas, Houston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Poranek w Dallas, Houston, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Dallas ma ogromną różnorodność dzielnic: od luksusowych wieżowców w samym sercu miasta, przez ogromne rancza, po domy nad jeziorem. Jest tu mnóstwo do zobaczenia przez cały rok, ale nie jest tajemnicą, że miasto jest ogromne oraz dość rozproszone. Przejazd z jednej strony miasta na drugą może zająć nawet godzinę lub dłużej. Na szczęście transport publiczny w Dallas zapewnia komunikację, niezależnie od tego, czy mieszkasz w centrum, czy na przedmieściach.

Miasto Dallas ma najbardziej rozpowszechniony system transportu publicznego w Teksasie. Sieć ta, znana jako DART (Dallas Area Rapid Transit), obejmuje 65 stacji, cztery linie kolejowe w centrum miasta, tramwaje, a także trzy linie podmiejskie. Połączenie kolejowo-autobusowe Dallas łączy wiele przedmieść miasta z centrum i sprawia, że podróżowanie między nim a miastem Fort Worth jest niezwykle proste.

Jak poruszać się po Teksasie: Austin

Austin to tętniące życiem i szybko rozwijające się miasto z unikalną kulturą. Jest to także idealne miasto dla miłośników dobrej kuchni, muzyki i entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. W stolicy stanu Teksas można znaleźć wszystko, od luksusowych domów z polami golfowymi, po minimalistyczne apartamenty w stylu boho.

W szczególności centrum Austin jest kompaktowe i niezwykle przyjazne dla pieszych oraz rowerzystów. Warto wiedzieć, że parkowanie w centrum Austin może być nieco problematyczne. Jeśli nie mieszkasz w centrum miasta, system autobusowy CapMetro w Austin obejmuje większość miasta. Główne trasy łączą północ z południem miasta od przedmieść przez centrum. Bilety jednorazowe kosztują $1,25, całodobowe $2,50, 7-dniowe $11,25, natomiast 31- dniowe $41,25. 

San Antonio

San Antonio riverwalk, Texas.
San Antonio riverwalk, Teksas, licencja: shutterstock/By cybergian

Położone około 1,5 godziny od Austin, San Antonio jest drugim co do wielkości miastem w Teksasie. Miasto tętni życiem kulturalnym i posiada bogatą historię. Centrum San Antonio, a zwłaszcza River Walk, jest miejscem popularnym wśród pieszych i rowerzystów. Jednak pozostała część miasta jest rozproszona, co sprawia, że transport publiczny jest niezbędny.

Chociaż system transportu publicznego w San Antonio nie jest tak rozwinięty jak w innych miastach Teksasu, to nadal można poruszać się po mieście bez samochodu. Główną ofertą jest VIA z ponad 500 autobusami, które obsługują prawie 120 tras autobusowych. Istnieją ekspresowe trasy podmiejskie, usługi nocne i autobusy Primo. Linie autobusowe VIA łączą wiele zabytków i atrakcji kulturalnych miasta, w tym Alamo oraz River Walk. Bilety całodobowe kosztują $2,75, 7-dniowe $12,00, 31- dniowe $38,00, natomiast roczne $365.00. 

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie parku McKinney Falls State Park w Austin, jak dojechać

Przewodnik po Alamo w San Antonio, atrakcje, co zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz