Jak poruszać się po San Antonio, transport publiczny

Tagi , , , ,

Teksańskie miasto San Antonio to prawdziwa skarbnica architektury, historii i zabytków, które przyciągają co roku miliony turystów. Miasto uchodzi za jedno z najlepszych do życia pod względem zarobków, bezpieczeństwa na ulicach oraz możliwości. By zwiedzanie San Antonio było przyjemne, warto rozeznać się w transporcie publicznym. Na przykład jak najłatwiej poruszać się po mieście, jakie są najtańsze środki transportu i na co zwrócić uwagę?

Komunikacja miejska w San Antonio – czego się spodziewać?

Jak każde większe miasto w Stanach Zjednoczonych, również San Antonio cechuje się jedną, podstawową rzeczą. Transport publiczny nie przypomina zupełnie tego, do którego przyzwyczajeni jesteśmy w Polsce. Nawet budowa ulic i chodników jest skonstruowana tak, by głównie kierowcom aut było wygodnie, szczególnie poza granicami centrum, na przedmieściach. Nie oznacza to jednak, że w San Antonio zmuszeni będziemy wynająć auto. Wmieście jest jeden główny przewoźnik autobusowy, VIA Metropolitan Transit. Trasy i rozkłady są dostępne na stronie internetowej. Transport ten używany jest oczywiście przez lokalnych mieszkańców, jednak również potrzeby turystów zostały uwzględnione. Trasy zostały wyznaczone tak, by turyści mogli szybko i bezproblemowo dojechać do największych atrakcji miasta.

Autobusy miejskie w San Antonio VIA Metropolitan Transit – koszt biletów, rozkłady jazdy

San Antonio, Texas, USA downtown city skyline.
Krajobraz San Antonio, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By sepavo

Główny przewoźnik miejski, czyli VIA Metropolitan Transit, oferuje mieszkańcom miasta i turystom przewozy w różne części miasta. Niektóre trasy są również zaplanowane w taki sposób, by przystanki pokrywały się z najbardziej popularnymi turystycznie miejscami. Jest to bardzo wygodne dla osób przyjezdnych, nieznających dobrze miasta. Średni koszt za jeden przejazd to ok. 1,5 dolara. Można również rozważyć zakup biletu dziennego, uprawniającego do nielimitowanych przejazdów przez cały dzień, kosztuje on 2,75 dolara. Jazda autobusem miejskim jest niezwykle wygodna z wielu względów. Przede wszystkim nie trzeba szukać parkingu, który i tak jest ciężko dostępny. Dodatkowo szczególnie centrum jest dość mocno zatłoczone, przez co jazda autem może być naprawdę utrudniona. Autobusy miejskie przemieszczają się dość szybko, i dojeżdżają w wiele punktów w mieście – to spora wygoda!

Bilet pojedynczy czy karta miejska – co lepiej kupić na transport publiczny?

Wszystko zależy od tego, jak często zamierzamy korzystać z transportu publicznego, oraz jak długo zamierzamy zostać w San Antonio. Jeżeli zamierzamy sporo zwiedzić w mieście, oraz odwiedzić atrakcje znajdujące się w różnych jego punktach, z pewnością niezbędne będzie korzystanie z komunikacji miejskiej, a każdy przejazd to kolejny bilet. By uniknąć nadprogramowych kosztów, lepiej jest zakupić kartę miejską, którą można doładować za określoną kwotę, lub wykupić abonament na nielimitowane przejazdy np. na tydzień. Cenowo jest to bardzo opłacalne, ale również wygodne, bo nie trzeba za każdym razem kupować biletu u kierowcy. Wystarczy okazać swoją kartę miejską. W mieście znajdują się również automaty, gdzie można kupić bilety czy doładować kartę miejską. Jednak najpopularniejszym sposobem ich nabycia jest zakup bezpośredni u kierowcy. Nie tyczy się to jednak doładowania kart miejskich i kupna abonamentu.

VIVA – co to za przewoźnik w San Antonio?

An aerial of San Antonio, Texas expressways at night
Widok z lotu ptaka na San Antonio, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By Harold+Stiver

Mimo iż większość transportu publicznego w San Antonio zdominowane jest przez VIA Metropolitan Transit, w mieście prężnie działa jeszcze jeden przewoźnik, a mianowicie VIVA. Również oferuje transport autobusowy, obejmuje trzy najpopularniejsze trasy przez centrum miasta i dociera do najważniejszych miejsc, takich jak River Walk i Alamo, które są niezwykle popularne turystycznie. Cennik biletów jest taki sam jak w przypadku opisanego wcześniej przewoźnika. Stanowi wygodną alternatywę dla poruszania się po mieście bez konieczności wynajmowania auta. Autobusy kursują dość często w ciągu dnia, dokładny rozkład jazdy znajdziemy na dedykowanej stronie internetowej przewoźnika.

Pociągi w Teksasie – zwiedź okolice San Antonio!

Kolejka w San Antonio, Teksas, USA, fot. shutterstock.com
Kolejka w San Antonio, Teksas, USA, fot. shutterstock.com

Jeżeli chcemy zwiedzić coś więcej niż miasto San Antonio, np. pobliskie miasta czy ich okolice, to w Teksasie znajdziemy doskonale rozwiniętą sieć kolejową, która pozwoli przemieszczać się praktycznie po całym stanie. Przewoźnik o nazwie Amtrak oferuje przejazdy na terenie całego stanu Teksas, ale również te objazdowe, np. jednym z najpopularniejszych, międzystanowych przejazdów jest New Orleans – San Antonio – Tucson – Phoenix – Los Angeles, który trwa prawie 48 godzin, ale stanowi bardzo wygodną alternatywę dla przejazdów samochodem. Pociągi jednak są tylko alternatywną opcją przemieszczania się po stanie. W mieście San Antonio nie jest to popularny środek transportu, bardziej polecany jest dla osób, które chcą wyjechać z miasta na przedmieścia, czy odwiedzić sąsiednie miasta. Ceny biletów są również zależne od trasy, a także miejsca docelowego. Średnio mogą kosztować od 20 do nawet 120 dolarów za osobę. Bilety można zakupić zarówno na stacji, jak i u konduktora w pociągu. 

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Dallas – co warto wiedzieć?

Wynajęcie samochodu w San Antonio – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz