Jak poruszać się po Houston, transport publiczny, metro

Tagi , , , ,

W wielkim i dynamicznym mieście jak Houston, skuteczna i wygodna mobilność jest kluczowa dla mieszkańców oraz odwiedzających. W niniejszym artykule zostanie omówiony kompleksowy system transportu publicznego METRO, który stanowi ważny filar infrastruktury komunikacyjnej tego obszaru. Przedstawimy różnorodne środki transportu dostępne w ramach tego systemu, które umożliwiają podróżowanie po mieście i okolicach. Ponadto, przyjrzymy się cenom biletów oraz opcjom płatności, aby pomóc czytelnikom zrozumieć, jak skorzystać z usług METRO w sposób efektywny i dostosowany do swoich potrzeb. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak działa transport publiczny w Houston i jak go wykorzystać.

Houston Metro, czyli transport publiczny w Houston

Editorial: Houston Subway Speeding through patch of greenery
Kolejka w Houston, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By ahab

Środki transportu w Houston

Transport publiczny w Houston, prowadzony przez Metropolitan Transit Authority of Harris County, znany jako METRO, stanowi istotny element komunikacji w tej metropolii. Poniżej zostaną omówione poszczególne środki transportu tworzące ten system.

System kolei miejskiej – METRORail

Jednym z kluczowych elementów transportu publicznego oferowanego przez METRO jest system lekkiej kolei (light rail). Jest on szybkim i wygodnym sposobem podróżowania po mieście. Jest to popularny środek transportu, pozwalający uniknąć korków i zaoszczędzić czas podróży. System kolei miejskiej w Houston składa się z kilku linii, które łączą różne części miasta, umożliwiając mieszkańcom i turystom łatwe poruszanie się.

Usługi autobusowe – Local i Express

METRO w Houston oferuje także szeroką gamę usług autobusowych, z lokalnymi trasami docierającymi do wielu miejsc oraz z ekspresowymi trasami na autostradowych pasach dla pojazdów z pasażerami. Przed powstaniem METRORail, Houston posiadało największą flotę autobusową w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku przeprowadzono jednak restrukturyzację systemu autobusowego, eliminując mniej uczęszczane trasy.

Usługi autobusowe – BRT

Istnieją różne typy usług autobusowych w Houston, w tym także szybka komunikacja autobusowa (BRT), która łączy cechy metra i tradycyjnego autobusu. Autobusy oferujące szybką komunikację autobusową (BRT) są wyposażone w usprawnienia mające na celu zwiększenie efektywności podróży i komfortu pasażerów. System BRT charakteryzuje się dedykowanymi trasami oraz pasami dla autobusów, które umożliwiają im unikanie korków ulicznych. System szybkiej komunikacji autobusowej oferuje także ograniczoną liczbę przystanków. Przyspiesza to podróż, oraz nowoczesne pojazdy wyposażone w komfortowe siedzenia i klimatyzację.

Pasy dla pojazdów z pasażerami i METROLift

Ponadto istnieją w Houston też specjalne pasy dla pojazdów z pasażerami (HOV i HOT lanes). Zachęcają one do wspólnego podróżowania i zmniejszają liczbę pojazdów na drogach. Dla osób z niepełnosprawnościami, METRO oferuje usługę przewozu o nazwie METROLift, dzięki której osoby te mogą swobodnie podróżować po obszarze objętym działalnością agencji.

Ceny biletów

HOUSTON, USA - APR 14, 2016: Red public library bus downtown in Houston.  Texas, United States
Autobus w Houston, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By philipus

W systemie transportu publicznego METRO w Houston ceny biletów są dostosowane do różnych rodzajów usług i lokalizacji. Standardowa opłata wynosi 1,25 dolara dla następujących usług: Local bus, METRORail (kolej), METRORapid (szybka kolej autobusowa) oraz usługa transportu indywidualnego METRO curb2curb. Dla tych usług istnieje także zniżkowa opłata w wysokości 60 centów.

W przypadku usługi autobusów METRO Park & Ride, cena biletu jest zależna od lokalizacji. Opłata standardowa waha się od 2 do 8 dolarów, a zniżkowa opłata wynosi połowę ceny.

Różnicowanie cen biletów ma na celu uwzględnienie różnych kategorii pasażerów oraz rodzajów podróży. Oferuje to elastyczność zarówno mieszkańcom, jak i turystom, umożliwiając wybór odpowiedniej opcji cenowej zgodnie z ich potrzebami i preferencjami podróży.

Opcje płatności

Wszystkie usługi, takie jak lokalny autobus (Local Bus), autobus Park & Ride, METRORail (kolej), METRORapid (szybka kolej autobusowa) oraz usługa transportu indywidualnego METRO curb2curb, akceptują płatności za pomocą karty METRO Q® Fare Card, biletu mobilnego METRO Q, METRO Day Pass oraz karty METRO Money. Jeśli korzystasz z usługi METROLift, musisz użyć biletu lub karnetu METROLift do zapłacenia opłaty za każdą jednokierunkową podróż.

Czy transport publiczny w Houston jest bezpieczny? – Metro Police

METRO utrzymuje własny wydział policji, który ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony systemu komunikacji miejskiej. System składa się z ponad 185 oficerów policji oraz 88 cywilnych pracowników niebędących funkcjonariuszami, którzy wspólnie pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa. Funkcjonariusze METRO Police posiadają uprawnienia do dokonywania aresztowań bez nakazu w przypadku popełnienia przestępstwa z użyciem siły, zakłócenia porządku publicznego, zachowania niewłaściwego lub przestępstwa związanego z nietrzeźwością. Mogą również oni dokonać aresztowania na podstawie nakazu w dowolnym miejscu w Teksasie. Dzięki tym działaniom METRO zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa dla podróżujących korzystających z transportu publicznego w Houston.

Poprzedni

TOP 10 najlepszych hoteli w Dallas

Wynajem samochodu w Austin, co musisz wiedzieć przed podróżą

Następny

Dodaj komentarz