Dealey Plaza – miejsce zamachu na Johna F. Kennedy’ego

Tagi , , , ,

Dealey Plaza to plac w centrum Dallas w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Jest to miejsce, w którym 22 listopada 1963 roku został zastrzelony prezydent John F. Kennedy. Plac znajduje się na skrzyżowaniu Elm Street i Houston Street. Jest to miejsce o znaczeniu historycznym i turystycznym. Na placu znajduje się pomnik upamiętniający prezydenta Kennedy’ego, a także kilka muzeów i galerii poświęconych jego życiu i śmierci. Zamach na Kennedy’ego był jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Sprawa jego śmierci jest nadal przedmiotem kontrowersji i wielu teorii spiskowych.

Historia zamachu na Johna F. Kennedy’ego

Zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego miał miejsce 22 listopada 1963 roku w Dallas. Kennedy’ego zastrzelono w trasie przejazdu otwartego autem po Dealey Plaza. Trasa przejazdu została wyznaczona na potrzeby wizyty prezydenta w Dallas, gdzie miał m.in. wygłosić przemówienie i spotkać się z lokalnymi politykami.

W dniu zamachu prezydent Kennedy przejeżdżał w kolumnie samochodów przez Dealey Plaza. Około godziny 12:30 został postrzelony przez Lee Harveya Oswalda, który znajdował się na siódmym piętrze budynku Texas School Book Depository. Prezydent został przewieziony do szpitala Parkland Memorial, gdzie zmarł pół godziny później.

Zamach na Kennedy’ego pozostaje jedną z największych tajemnic amerykańskiej historii. Mimo że minęło ponad pół wieku, wciąż trwają debaty na temat okoliczności zamachu i tożsamości zabójców.

Gdzie znajduje się Dealey Plaza

DALLAS, TEXAS, USA - NOV 9: The "X" that marks the spot where President John F. Kennedy was assassinated on November 9, 2015. The landmark is by the grassy knoll in Dealey Square.
Dokładne miejsce zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, Dealey Plaza, Dallas, Teksas, USA , licencja: shutterstock/By agaliza

Dealey Plaza to miejsce w centrum Dallas, gdzie doszło do zamachu na Kennedy’ego. Plaza składa się z kilku połączonych ze sobą trawników, umieszczonych pomiędzy budynkami. Na Dealey Plaza znajduje się pomnik upamiętniający Kennedy’ego, a także kilka muzeów poświęconych wydarzeniom związanym z zamachem.

Jak dojechać do Dealey Plaza w Dallas?

Dealey Plaza znajduje się w samym centrum Dallas i jest łatwo dostępna. Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód, choć na miejscu najlepiej zostawić go w jednym z pobliskich parkingów i przemieszczać się pieszo.

Można także dojechać do Dealey Plaza metrem. W pobliżu placu znajdują się dwa przystanki: West End i Union Station. Można również skorzystać z taksówki albo wynająć rower.

Ważne punkty

Dallas, Texas, USA-06 July 2019 : Dallas cityscape building with blue sky on a sunny day. The Sixth Floor Museum at Dealey Plaza where Kennedy was shot
Dealey Plaza, Dallas, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By Shengying_Lin

Oto niektóre z najważniejszych miejsc na Dealey Plaza:

  • pomnik Kennedy’ego: pomnik upamiętniający prezydenta Kennedy’ego znajduje się na północno-wschodnim rogu placu.
  • budynek Texas School Book Depository: budynek, z którego Lee Harvey Oswald zastrzelił prezydenta Kennedy’ego.
  • gratka Elm Street: miejsce, w którym prezydent Kennedy został postrzelony.
  • kolumna samochodów: kolumna samochodów, w której jechał prezydent Kennedy w dniu zamachu.

Czy warto odwiedzić Dealey Plaza?

Dealey Plaza to nie tylko miejsce zamachu na Kennedy’ego, ale i ważna część amerykańskiej historii. Plac skupia w sobie wiele muzeów i eksponatów związanych z wydarzeniami z 22 listopada 1963 roku. Warto tu przyjechać dla uzupełnienia wiedzy na temat tamtych czasów i wrażliwszego zrozumienia tamtych wydarzeń.

Jednym z najważniejszych muzeów jest Muzeum Szóstej Piętnastki. Oficjalna nazwa to Muzeum Historii Dallas, ale to właśnie tutaj znajduje się największa kolekcja eksponatów związanych z zamachem na Kennedy’ego. Do najważniejszych należą zdjęcia i filmy przedstawiające przebieg zamachu oraz przedmioty, np. ubrania Kennedy’ego czy butelka po napoju, z której pijany napastnik pił przed zamachem.

Dealey Plaza to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko dla zainteresowanych amerykańską historią, ale również dla wszystkich, którzy cenią sobie autentyczność i magię amerykańskiej kultury.

Muzeum Historii Dallas – zwiedzanie

DALLAS, TX -March 12, 2019 - View of the Interior of the Sixth Floor Museum at Dealey Plaza in the former Texas School Book Depository in Dallas, Texas. John F. Kennedy was murdered by Oswald in 1963.
Eksponaty w Muzeum Historii Dallas, Teksas, USA, licencja: shutterstock/By gilbertomesquita

Muzeum Historii Dallas to muzeum historyczne znajdujące się w Dallas w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Muzeum prezentuje historię Dallas od momentu jego założenia w 1841 roku do dnia dzisiejszego.

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od wystawy głównej, która przedstawia historię miasta od jego początków do XX wieku. Na wystawie znajdują się eksponaty, takie jak dokumenty, zdjęcia, mapy, pamiątki i artefakty.

Następnie zwiedzający mogą wybrać się na jedną z kilku wystaw tematycznych. Wystawy te poświęcone są różnym aspektom historii Dallas, takim jak:

  • historia czarnoskórych mieszkańców Dallas
  • historia kobiet w Dallas
  • historia biznesu i przemysłu w Dallas
  • historia sztuki i kultury w Dallas
  • historia zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy’ego

Muzeum Historii Dallas to doskonałe miejsce, aby poznać historię tego dynamicznego miasta. Zwiedzanie muzeum trwa około dwóch godzin.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00.

Bilet normalny kosztuje 15 USD, a bilet ulgowy 10 USD.

Muzeum posiada bezpłatny parking.

Noclegi w pobliżu Dealey Plaza?

Magnolia Hotel Downtown Dallas

Hotel położony jest 700 metrów od Dallas World Aquarium i oferuje restaurację oraz bezpłatne WiFi. Goście mogą korzystać z baru na miejscu. Prywatny parking jest dostępny na miejscu. Hotel oferuje bezpłatną lokalną usługę transportową do lokalizacji w promieniu 4,8 km od hotelu.

Fairmont Dallas

Ten hotel znajduje się w dzielnicy artystycznej Dallas. Oferuje on restaurację na miejscu i pokoje z dokiem do iPoda.

Omni Dallas Hotel

Ten hotel oferuje centrum fitness na miejscu i zakwaterowanie w Dallas. Na miejscu dostępny jest również podgrzewany basen. 

Mariola Kolary

Poprzedni

TOP 10 najlepszych hoteli w Houston

TOP 5 najpiękniejszych plaż w Teksasie

Następny

Dodaj komentarz