Dallas Museum of Art, zwiedzanie, bilety, atrakcje, godziny otwarcia

Tagi , , ,

Gdzie znajduje się Dallas Museum of Art?

Dallas Museum of Art położone jest w dzielnicy sztuki w samym centrum Dallas w stanie Teksas. Muzeum mieści się wzdłuż autostrady Woodall Rodgers Freeway, pomiędzy ulicami Harwood oraz St.Paul. Dawniej Dallas Museum of Art znajdowało się w Fair Park. Dopiero w latach 70-tych XX wieku przeniesione zostało do nowego budynku do Dzielnicy Sztuki. Dzięki nowemu położeniu łatwo do niego dotrzeć nawet osobom odwiedzającym Dallas po raz pierwszy w życiu.

Historia Dallas Museum of Art

Dallas Museum of Art (w skrócie DMA) powstało na początku XX w., gdy to w 1903 roku zostało utworzone Dallas Art Assosiation. W tamtym okresie Frank Reaugh, artysta pochodzący z Teksasu, zaproponował utworzenie ekspozycji dzieł sztuki w nowo powstałej Bibliotece Publicznej w Dallas. Od tamtego momentu zbiory muzeum zaczęły się sukcesywnie powiększać. Samo muzeum z okazji Wystawy Stulecia Teksasu zostało przeniesione w 1932 roku do nowego budynku znajdującego się Fair Park. Kolejnym ważnym momentem w dziejach muzeum było przeniesienie dotychczas zebranych dzieł do nowej placówki muzealnej, położonej na północnym krańcu dzielnicy biznesowej miasta. Nowy gmach DMA został otwarty dla zwiedzających w 1984 roku.

Czy warto odwiedzić Dallas Museum of Art?

Dallas, TX/USA - March 20, 2019: The exterior of the Dallas Museum of Art
Dallas Museum of Art, USA, licencja: shutterstock/By Tallmaple

Dallas Museum of Art jest jednym z tych miejsc, które należy obowiązkowo odwiedzić podczas wizyty w Dallas. Znajduje się tu ponad 24 000 obiektów i eksponatów pochodzących z okresu od trzeciego tysiąclecia p.n.e. do współczesności. Kolekcje pochodzą z całego świata, a większość z nich zapiera dech w piersiach.

W zbiorach Dallas Museum of Art znajdują się ciekawe kolekcje afrykańskie pochodzące z Afryki Środkowej oraz Zachodniej. Warto tu zobaczyć m.in. popiersie Nok z Nigerii datowane na okres od 200 r. p.n.e. do 200 r. n.e. , tablicę z Beninu czy figurę mocy z Konga o charakterze rytualnym wysadzoną żelaznymi gwoździami i ostrzami.

Kolekcja amerykańska znajdująca się w zbiorach muzeum swoim zakresem obejmuje dzieła pochodzące od czasów kolonialnych do okresu II wojny światowej, a także liczne dzieła z terytoriów Kanady i Meksyku. Ciekawszymi elementami całej kolekcji amerykańskiej są „Góry lodowe” Frederica Edwina Churcha, a także „Duck Island” Childe Hassama.

DMA posiada także ciekawą kolekcję starożytnej sztuki śródziemnomorskiej. W jej skład wchodzą obiekty etruskie, greckie, rzymskie, egipskie czy apulijskie jak np. figura mężczyzny z płaskorzeźby nagrobnej z ok. 300 r. p.n.e. czy płaskorzeźba egipska przedstawiająca procesję niosących ofiary w okresu 2-go tysiąclecia p.n.e.

Muzeum słynie także z bogatych zbiorów południowoazjatyckich. Obejmują one sztukę buddyjską z II-IV w. p.n.e. oraz sztukę imperium Mongołów w Indiach.

Wystawy w Muzeum Sztuki w Dallas

Dallas, TX/USA - March 20, 2019: Busy day at the Dallas Museum of Art
Rzeźba w DMA, USA, licencja: shutterstock/By Tallmaple

Poza wymienionymi wyżej wystawami, Dallas Museum of Art posiada także ogromną kolekcję sztuki współczesnej oraz zbiory Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa. Obejmują one ponad 8 000 eksponatów pochodzących przede wszystkim z Ameryki oraz Europy. 

Muzeum dysponuje także kolekcją sztuki europejskiej, która sięga zbiorów od XVI w. n.e. Zaliczyć można do nich obrazy Jeana-Baptiste Marie Pierre’a, kolekcję Michaela L. Rosenberga oraz dzieła takich artystów jak Gustav Courbet, Claude Monet czy August Preault.

Na dużą uwagę zasługuje także Kolekcja Wendy i Emery Reves, która obejmuje blisko 1400 różnego rodzaju rzeźb oraz obrazów. Zalicza się do nich m.in. dzieła Paula Cézanne’a, Calude’a Moneta, Camille’a Pissarro czy Vincenta van Gogha. Wartą uwagi jest także kolekcja Auguste’a Rodina obejmująca rzeźby wykonane z rzadkiego marmuru oraz bardzo drobne odlewy z brązu.

Atrakcje Muzeum Sztuki w Dallas

W DMA cyklicznie organizowane są różne programy społeczne, a także wystawy specjalne. Można do nich zaliczyć m.in. późne wieczory, podczas których Muzeum jest czynne do północy i odbywają się wówczas rozmaite przedstawienia, projekcje filmów, wycieczki oraz odczyty. Innym ciekawym wydarzeniem jest Czwartkowe Night Live, podczas których odbywają się koncerty jazzowe na żywo, a także spotkania z artystami czy Arts & Letters, czyli cykliczne wykłady, w których udział biorą znani aktorzy, muzycy oraz autorzy.

W 2008 roku na terenie muzeum otwarto Centrum Połączeń Twórczych, którego celem jest interaktywne uczenie się. Centrum to obejmuje około 1100 m2,  a w jego skład wchodzą Laboratorium Technologiczne, Studio Sztuki, Teatr ora Gniazdo Arturo.

Bilety do Dallas Museum of Art

Ogólny wstęp do DMA jest bezpłatny od 2013 roku. Co ważne, bilety wstępu (nawet te bezpłatne) należy zarezerwować z wyprzedzeniem. W przypadku większości wystaw czasowych, koniecznym może okazać się zakup biletu za opłatą.

Godziny otwarcia DMA

Art Garden and Reflecting Pool in Downtown Dallas - Dallas, Texas, United States of America
Ogród Sztuki w Dallas, USA, licencja: shutterstock/By natehovee

Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 17. Do Muzeum zwiedzający nie mają wstępu w poniedziałki i wtorki – w te dni muzeum jest nieczynne.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Sztuki w Dallas?

Wybierając się do muzeum należy nastawić się na co najmniej kilka godzin zwiedzania. Będąc z dziećmi, może zająć to nieco dłużej, szczególnie z uwagi na to, że jest tam wiele interaktywnych eksponatów. Muzeum można przejść w spokojnym tempie od 3 do 4 godzin.

Jak dojechać do Dallas Museum of Art?

Do muzeum można dojechać liniami autobusowymi 1, 103, 207, 209, 224, a także 306, 308 oraz 378. Najłatwiej będzie wysiąść na takich stacjach jak San Jacinto Olive, a także Klyde Warren Park – przystanki te są oddalone zaledwie kilka minut spacerem od samego muzeum. Do muzeum można dotrzeć także kolejką linową. Koszt całej podróży powinien być nie większy niż kilka dolarów dla osoby.

Poprzedni

Zoo w Dallas, atrakcje, jak dojechać, bilety, godziny zwiedzania

Zwiedzanie Dallas Arts District, największej na świecie dzielnicy sztuki

Następny

Dodaj komentarz