Teksas jest drugim zaraz po Alasce największym oraz najludniejszym stanem w USA. Jego powierzchnia wynosi ponad 656 tysięcy km kwadratowych, a liczba jego ludności jest szacowana w granicach 29 milionów. Leży u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej w południowej części Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat był republiką i dopiero w 1845 roku został anektowany do Stanów Zjednoczonych. Do największych ośrodków miejskich zaliczyć należy tu Austin (które jest stolicą Teksasu), a także Dallas, Corpus Christi oraz Beaumont.
Teksas przez wiele lat stanowił posiadłość hiszpańską. Większość ludności (prawie 3/4 społeczeństwa) stanowi ludność biała (w tym latynosi). Pozostała część to czarnoskórzy Afroamerykanie, Amerykanie oraz Hawajczycy i rdzenna ludność Ameryki. Najczęściej używanymi językami są tu język angielski oraz hiszpański.
Wakacje w Teksasie – jak przygotować się do wyjazdu?
Planowanie wyjazdu do Teksasu powinno odbyć się odpowiednio wcześniej, według ściśle określonego planu. Warto mieć świadomość, że wyjazd do Teksasu to nie tylko wyjazd na inny kontynent, ale przede wszystkim wyprawa do USA, do której należy drobiazgowo i szczegółowo się przygotować.
Jakie dokumenty przed wyjazdem do Teksasu?
Kluczową kwestią przed wyjazdem do Teksasu jest posiadanie aktualnego i ważnego paszportu. Ważność tego dokumentu wpływa na ustalenie maksymalnej długości pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych. Co ważne, paszport powinien być ważny na co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Nie można podróżować na paszporcie tymczasowym oraz dowodzie osobistym.
Do USA od 2019 roku nie ma konieczności wyrabiania wizy. Jeśli wyjazd do Teksasu ma charakter turystyczny lub biznesowy, a planowany czas pobytu nie jest dłuższy niż 90 dni, obywatel Polski nie ma obowiązku wnioskowania wcześniej o wydanie wizy. W celu wjechania na terytorium Stanów Zjednoczonych konieczne jest natomiast wyrobienie ESTA, czyli zarejestrowanie się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Rejestracja taka powinna zostać dokonana maksymalnie i najpóźniej do 72 godzin przed przekroczeniem granicy USA. Ponadto wszystkie osoby, które podróżują do USA, są zobowiązane do wypełnienia deklaracji celnej. W przypadku przewożenia kwoty większej niż 10 tysięcy dolarów, taką informację należy zgłosić urzędnikowi celnemu oraz umieścić ją w deklaracji.
Wakacje w Teksasie – zdrowie i ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę
W Stanach Zjednoczonych (w tym i w Teksasie) nie ma obowiązku posiadania określonych szczepień przed przyjazdem. Co ważne, dostępność opieki medycznej jest bardzo szeroka i kształtuje się ona na wysokim poziomie. Jest ona jednak droga, jej koszty są bardzo wysokie (koszt jednego dnia hospitalizacji może wynieść nawet kilkaset dolarów). W związku z tym, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków, warto przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni ochronę na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto zwrócić uwagę na to, aby suma gwarantowanego pokrycia kosztów leczenia była wysoka (nawet 100 tysięcy EUR) i obejmowała nie tylko nagłe wypadki, ale także zachorowanie oraz transport medyczny.
Podróżowanie po kraju oraz praktyczne informacje dla kierowców
W Teksasie nie ma ograniczeń co do podróżowania. Podstawowym środkiem komunikacji jest tu samochód, jednak istnieje też dobrze rozwinięta infrastruktura kolejowa i autobusowa. Należy wiedzieć też, że surowo zabronione jest tu wkraczanie na tereny prywatne. Należy zwracać na to szczególną uwagę (oznaczenie No Trespassing, Private Property).
Osoby chcące wynająć auto na terenie Teksasu (a także całych Stanów Zjednoczonych) powinny posiadać przy sobie ważne polskie prawo jazdy, które będzie przetłumaczone na język angielski. Zostało to zagwarantowane na podstawie podpisanej w Genewie w 1949 roku umowy wspólnej o ruchu drogowym. Podróżując po Teksasie samochodem, należy zwracać szczególną uwagę na przepisy o parkowaniu i ściśle ich przestrzegać.
Co zabrać ze sobą na wakacje do Teksasu?
Przed wyjazdem warto zrobić dokładną listę przedmiotów, które należy zabrać ze sobą do Teksasu. Zalicza się do nich przede wszystkim podstawowe leki, a także leki przyjmowane na stałe. W przypadku leków bez recepty, witamin, suplementów oraz leków na przeziębienie i przeciwbólowych nie ma większych ograniczeń. Jeśli podróżujący przyjmuje leki wydawane na receptę, powinien sprawdzić czy zostały one zatwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Ważne też, aby leki przewozić w oryginalnych opakowaniach, warto też posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Ich ilość powinna odpowiadać długości planowanego pobytu.
Do Teksasu warto zabrać ze sobą także przejściówki do prądu. W USA gniazdka mają inny kształt niż te w Europie, różne są także częstotliwość oraz napięcie dostarczanego prądu. Należy zabrać ze sobą także kartę kredytową, która stanowi dużo lepsze rozwiązanie niż powszechnie używane w Polsce karty debetowe. Dzięki karcie kredytowej można dokonywać płatności w większości sklepów, hotelach oraz wypożyczyć auto.
Na samą podróż (która trwa kilkanaście godzin i odbywa się z przesiadkami) warto zabrać opaskę na oczy oraz zatyczki do uszu.
Dobrym rozwiązaniem przed wyjazdem jest zabranie także ze sobą takich przedmiotów jak ładowarka samochodowa, powerbank, przenośne dyski (dzięki którym można zgrać wykonane zdjęcia i nagrane filmy), kable USB, podręczną mini apteczkę (w której dobrze jest umieścić środek do dezynfekcji, plastry, melatoninę na sen, leki na chorobę lokomocyjną, gazę oraz leki przeciwbólowe) oraz niewielkich rozmiarów plecach, oraz torbę płócienną, które nie zajmują dużo miejsca, a ułatwiają podróżowanie i zwiedzanie nowych miejsc. W podróży przydadzą się także krem z filtrem, podstawowe ubrania zarówno na upalną, jak i wietrzną pogodę oraz komplet sztućców.
Odpowiednie przygotowanie zarówno wymaganych dokumentów oraz dokładne zaplanowanie zabieranych ze sobą rzeczy pozwoli na łatwe i bezproblemowe cieszenie się wyjazdem do jednego z najciekawszych stanów w USA.
Autor: Magdalena Rypińska