Bandera to niewielka miejscowość znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów na północny-zachód od San Antonio. Często jest ona określana mianem stolicy kowbojskiego świata (Cowboy Capital of the World). Jak się tam dostać z San Antonio? Jakie są dzieje tego miasteczka i z czego jest ono znane? W tym artykule poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Jak dostać się z San Antonio do miejscowości Bandera?
Najszybciej dostaniemy się z San Antonio do Bandera samochodem. Osiemdziesiąt parę kilometrów z centrum San Antonio do miejscowości Bandera powinniśmy pokonać w godzinę. Najpierw należy kierować się autostradą międzystanową Interstate 10, następnie stanową autostradą SH 46 i na koniec SH 16.
Istnieje także możliwość przejazdu autobusem przedsiębiorstwa Greyhound Lines do miejscowości Center Point i stamtąd podróży np. taksówką już bezpośrednio do Bandera. Trasa taka będzie jednak trwała dłużej i może obciążyć nasz budżet.
Historia miejscowości Bandera
Początki miejscowości Bandera są ściśle związane z polskimi imigrantami. To założone w 1853 roku miasteczko już w 1856 roku zostało zasiedlone pierwszymi, polskimi rodzinami. Dzięki ich zaangażowaniu został wzniesiony tutaj kościół katolicki św. Stanisława, a także utworzona druga najstarsza polska parafia rzymskokatolicka. Na marginesie warto dodać, iż w organizowaniu wspólnot katolickich wśród polskich imigrantów, zarówno w Bandera, jak i Panna Maria, duże zasługi można przypisać polskiemu franciszkaninowi Leopoldowi Moczygembie.
Pamięć o polskich osadnikach jest nadal pielęgnowana przez lokalnych mieszkańców, będących z resztą w dużej mierze potomkami polskich imigrantów. Na ulicy Main Street znajduje się bowiem tablica informująca o tym, że miejscowość została założona przez polskich, rzymskokatolickich imigrantów z Górnego Śląska.
Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy miejscowości, istnieje kilka wersji, które próbują tę kwestię wyjaśnić. Jedna z najbardziej znanych i prawdopodobnych genezę nazwy wiąże z przełęczą Bandera zlokalizowaną w okolicy. W języku hiszpańskim słowo to oznacza flagę.
Warto również wspomnieć o tym, że miejscowość Bandera w drugiej połowie dziewiętnastego wieku znajdowała się na tak zwanym ”Great Western Cattle Trail” (dosłownie: Wielkim Zachodnim Szlaku Bydła). Była to trasa, którą wykorzystywano do transportowania bydła i koni na rynki we wschodnich i północnych stanach.
Cowboy Mardi Gras
Na luty, bądź marzec przypada ostatni dzień karnawału, kiedy hucznie świętowany jest dzień przed środą popielcową. Organizowane są wtedy często różnorodne festiwale, które określa się z francuskiego mianem Mardi Gras (tłusty wtorek). Cowboy Mardi Gras jest zatem wydarzeniem odbywającym się właśnie w ramach tego święta.
Ze względu na francuskie korzenie święta, często je się wtedy jedzenie typowe dla cajuns, czyli osób należących do francuskojęzycznej grupy etnicznej Luizjany. W podobnym klimacie jest również grana muzyka przez zapraszanych artystów podczas tego trzydniowego festiwalu.
Dodatkowymi urozmaiceniami są pochody radosnych ludzi, przemieszczających się na specjalnych, karnawałowych platformach i ubranych w świąteczne stroje kowbojów na koniach. To niesamowite, jak miejscowość, której populacja nie przekracza dziewięciuset mieszkańców, przyciąga ponad piętnaście tysięcy osób z całego świata podczas trwania Cowboy Mardi Gras.
Co zobaczyć, będąc w Bandera?
Miejscowość mimo swojej niewielkiej populacji zachęca turystów do odwiedzenia licznymi atrakcjami dla osób o zróżnicowanych preferencjach.
11th Street Cowboy Bar
11th Street Cowboy Bar to bar, w którym organizowane są regularnie wydarzenia muzyczne z artystami tworzącymi muzykę country. W 2024 roku, od pierwszego do trzeciego lutego będzie odbywać się tam Cowboy Mardi Gras.
WesternTrail Antiques
W Bandera znajdzie się także miejsce dla fanów przedmiotów kolekcjonerskich w stylu vintage i retro. W WesternTrail Antiques znajdziemy dużą kolekcję rękodzielniczych wyrobów ze szkła, ceramiki, mebli czy na przykład toreb wykonanych w kowbojskim stylu. Podczas okresu bożonarodzeniowego będziemy mogli kupić tam także między innymi dodatkowo przedmioty związane ze świętami.
Brick’s River Cafe
W innej, położonej nieco na północ części miasteczka, przy rzece Medina znajduje się z kolei przytulny lokal Brick’s River Cafe. Zjemy tam klasyczne dania kuchni amerykańskiej. Na przykład soczyste sznycle, steki i burgery, chrupiące kurczaki, nachosy i krążki cebulowe oraz posiłki przyrządzane z owoców morza. Oprócz tego, można zjeść tam posiłki specjalnie dedykowane dzieciom, a także desery (placki, ciasta z kruszonką, puddingi).
Bandera City Park
Wracamy do południowej części miasta. Tam znajduje się najsłynniejszy park w Bandera, który zapewnia odwiedzającym go osobom miejsca przeznaczone do wędkowania, pływania i organizowania pikników z BBQ. W dni powszednie wejście do Bandera City Park jest darmowe. Jak możemy przeczytać na stronie ”City of Bandera Texas”, w piątki, soboty, niedziele i święta, za wstęp na teren parku obowiązują opłaty. Dorośli i dzieci powyżej dwunastego roku życia płacą dziesięć dolarów, dzieci od szóstego do jedenastego roku życia oraz mieszkańcy hrabstwa Bandera pięć dolarów, a najmniejsze dzieci, seniorzy 65+ i przedstawiciele służ mundurowych mają darmowy wstęp.
Istnieje tutaj także możliwość wynajęcia pawilonu za sto pięćdziesiąt dolarów. Dodatkowo, należy wpłacić kaucję zwrotną za wynajem wynoszącą siedemdziesiąt pięć dolarów. Na wspomnianej stronie znajdziesz także regulamin regulujący zasady korzystania z Bandera City Park.
St Stanislaus Polish Catholic Church
Jednym z miejsc, które dbają o zachowanie polskiego dziedzictwa w Bandera, jest katolicki kościół św. Stanisława. Osoby uczęszczające do kościoła mogą wybrać się tutaj na mszę świętą, odprawianą w niedzielę. Szczegółowy harmonogram mszy i inne informacje związane ze świątynią można znaleźć na oficjalnej stronie kościoła.
Bandera Natural History Museum
W małym miasteczku Bandera znajdziemy nawet muzeum historii naturalnej. Na powierzchni ośmiu akrów znajdują się tutaj repliki dinozaurów, zwierząt z epoki lodowcowej i stanowiska przeznaczone do organizowania edukacyjnych zabaw.
Michał Jakoniuk